Opublikowano 5 komentarzy

Czy szkoła nauczy przedsiębiorczości – przedsiębiorcza szkoła

Dzisiaj, szukaliśmy informacji czy da się znaleźć ciekawy interesujący program, który nauczy przedsiębiorczości nasze maluchy:

Finanse

Oto kwiatek, który znaleźliśmy:

Projekt „PRZEDSIĘBIORCZY PRZEDSZKOLAK”
Organizator – inicjator Projektu: Urząd Miejski Wrocławia, Biuro Rozwoju Gospodarczego i Wydział Edukacji
Partner Projektu: Nordea Bank Polska SA
Partner merytoryczny Projektu: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
W dokumencie konspektu zajęć ze strony https://www.wroclaw.pl/files/edukacja%20przedsiebiorczosci/przedszkola/Przedsiebiorczy_przedszkolak_konspekt_07.2012.pdf
możemy przeczytać:

„Cele kierunkowe Projektu „Przedsiębiorczy przedszkolak” to:
• nabywanie umiejętności planowania zakupów oraz ich wartościowania,
• klasyfikowanie towarów ze względu na ich ważność i przeznaczenie,
• rozumienie, że ilość pieniędzy jest ograniczona,
• zdobywanie/utrwalanie wiedzy dotyczącej sklepu, kupowania, zachowania
się w sklepach
• doskonalenie sprawności ruchowej oraz rozumienia pojęć wysoko – nisko,
• rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• kształtowanie świadomości ekologicznej.”

Czy czegoś wam tutaj nie brakuje albo jaki powinien być temat zajęć ?

Wiedza finansowa, sposób podchodzenia do własnych pieniędzy, jest obok światopoglądu jednym z najważniejszych płaszczyzn życia. Niestety w Polsce nie mammy silnych instytucji, które są wstanie krzewić wiedzę, z naciskiem na bycie suwerennym, przedsiębiorczym dbającym o Polski interes. Może jest zbyt mało i może jeszcze po okresie komunizmu tj. zależności od innych ciężko nam myśleć w perspektywie wieków. Dlatego warto dbać o przyszłość.

Dla nas dobry plan nauki przedsiębiorczości to między innymi:

 • Skąd się biorą pieniądze – czyli jak wyświadczane dobro dla innych może przynieść nam zyski.
 • Jak obracać pieniędzmi – czyli ile wydawać, ile oszczędzać, ile inwestować.
 • Pułapki utraty pieniędzy – chwilówki, kredyty na zachcianki, moda, kupoholizm, szybkie wzbogacenie, inflacja, deflacja…
 • Mądre gospodarowanie pieniędzmi – po co nam własny kapitał, kapitał + praca = większy zysk.
 • Długo terminowe cele – jak kupić mieszkanie, samochód, kim być zawodu, aby połączyć pasję i to, co lubi się z godnym życiem.

A co wy o Tym myślicie?

Pierwszą pozycją książkową, która dotyka tych spraw (nie wyczerpuje, ale wprowadza) jest książka O Janku w naszej autorskiej księgarni.

5 komentarzy do: “Czy szkoła nauczy przedsiębiorczości – przedsiębiorcza szkoła

 1. Trudno jest uczyć w szkole przedsiębiorczości jak nauczycieli z doświadczeniem brak. Dla mnie nauczyciel, który nie miał własnej działalności, czy nawet własnego mieszkania, które wynajmował innym, czy nawet auta na gaz… – nie ma praktycznych podstaw. Jak można przekazać, że są ludzie na świecie poświęcający się pasji i żyjący z 4 wynajętych mieszkań. Jak można pokazać oszczędność, jeżeli samemu się nie stosuje, jak można powiedzieć z wiarą o inwestowaniu – jak nic się nie inwestuje. To tak jakby być ślepym i uczyć malarstwa…. smutne ale prawdziwe

 2. Ja miałam zajęcia w szkole w liceum, muszę powiedzieć, że zrozumiałam jeden scenariusz..

  kończysz szkołę -> idziesz do pracy -> po pewnym czasie chcesz wyprowadzić z domu -> bierzesz kredyt -> spłacasz przez 30lat …. życie … potem pewnie emerytura.

  brutalne, ale jestem w tym kredycie, bez perspektyw. Mam nadzieje, że moje dzieci będą miały lepszy start niż płacić dwa mieszkania w całym życiu, a mieć tylko jedne

  1. smutne, ale kredyt tak się wbija w nasze życie, że kredyt to podstawa życia. Ja także mam nadzieje, że dzieci będą miały wolność finansową.

 3. Ja miałem to szczęście, że miałem nauczyciela z pasją (fizyk), jak organizowaliśmy konkurs, kazał nam pisać e-maile do firm o sponsorowanie nagród, musieliśmy robić burzę mózgów, aby określić jaki plusy będzie miała firma, z tego, że będzie sponsorowała nasz konkurs. Wówczas tego nie rozumiałem… ale po latach o rozmowę o pracę, przypomniała mi się ta chwila i podczas pytania Dlaczego powinniśmy pana zatrudnić…. patrzyłem pod kątem, co firma będzie miała ze mnie, kolega, który był razem zemną, a był o wiele lepszy, z doświadczeniem skupił się na sobie… jaki to genialny i jakie to szczęście dla firmy będzie. Teraz cieszę się wymarzoną pracą i wiem, że przedsiębiorczości warto uczyć od małego.
  Dzieci mają tendencję – dostajesz pieniądze wydajesz – potem to zostaje w dorosłym życiu – a szkoda.

 4. Szkoła nauczy przedsiębiorczości… he, chyba tylko jedna szkoła narodu wybranego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *