Opublikowano 5 komentarzy

Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.

Na naszym blogu inlabi.com, postaramy się przedstawić możliwość, zarobienia na własnej twórczości w cyklu JAK WYDAĆ KSIĄŻKĘ. Od momysłu do wdyania i zarobku

Dlaczego, jest ten cykl:

Część odwiedzających naszą stronę, są to rodzice bardzo kreatywni, którzy czasami przyznają się do posiadania w szufladzie własnych manuskryptów prac. Czasami brakuje im wiary w siebie, a większości po prostu odkłada sprawę na „później”. Chociaż wiadomo, że odwlekanie prowadzi do zapomnienia. Tym cyklem chcemy pobudzić do działania.

Dla kogo:

– jeśli myślisz o zarobku na własnej twórczości,
– jeśli myślisz o zostawieniu po sobie spadku,
– jeśli chcesz spróbować coś wydać, samorealizować swoje cele,
– jeżeli chcesz zainwestować i mieć dochód pasywny…..
to czytaj dalej.

Polecamy:

I tak opiszemy wam jak to zrobić, ale polecamy inlabi.com do współpracy, aby pomóc w całym procesie edycji. My przetarliśmy tę ścieżkę, mamy już kontakty, wiemy od środka jak to robić, pomożemy – a czas zaoszczędzony i siły przesuniesz do maksymalizowania lub cieszenia się sukcesem. A idąc z nami, możesz liczyć na lepsze warunki, niż inni wydawcy oferują. Zapraszamy.

Zarobki

Trudny temat, który nie każdy wydawca się dzieli. Zarobki dla autorów w Polsce są 5-10% ceny okładkowej. Jeśli zaczynasz to masz bliżej 5% + dodatkowe koszty, który wydawca przerzuca na twoje barki. Rynek książek jest trudny i agresywny, nie jednokrotnie brutalny i płacący po pół roku twoje honoraria… (jeśli zapłacą) dlatego warto się zatrzymać i pomyśleć, jak warto to zrobić…

Zakładamy, że masz już książkę i sprzedajesz ją za 50zł. Sprzedając przez wydawcę, masz następujący zysk:

1 sztuka 2.50zł,
10 sztuk to 25zł,
100 sztuk to 250zł,
1000 sztuk to 2500zł (czyli już jedna podstawowa pensja)
1000 sztuk nie są to duże nakłady. Pamiętaj, że w Polsce żyje ok 38 milinów osób, tak więc 1 książka na 38 tysięcy osób 😉
więcej…. to już sam oblicz 😉

A teraz sam wydajesz, promujesz, sprzedajesz. Pracowałeś ciężko i jesteś w stanie z książki zarobić, załóżmy, co najmniej 50%

1 sztuka 25zł,
10 sztuk to 250zł,
100 sztuk to 2500zł,
1000 sztuk to 25 000zł (czyli już nie jedna podstawowa pensja, lecz pół roku pensji)
Zobaczysz także efekt śnieżnej kuli (przynajmniej namiastki), czyli łatwiej Tobie uzyskać kolejne 5 tyś sprzedanych, aniżeli pierwsze tysiąc.

ALE

Niestety w procesie wydawniczym jeszcze musisz uwzględnić koszty dodatkowe, który musisz zainwestować. Wszystko zależy od modelu. Prawda jest taka, że każda firma chce prosperować, dlatego, każdy dba o swój zysk i czasami jest tak, że to autor ponosi koszty, ryzyko. Powiedzmy niestety prawdę, autor jest „pionkiem lub trybikiem” w rozgrywkach dużych graczy…. Dlatego warto budować swoją markę.

JEST SZANSA, JEST NADZIEJA

Jeżeli masz ugruntowaną markę, to możesz zarobić całkiem dobrze. Dla przykładu podam osoby, które pracowały długo i systematycznie na zyski.

  • W wywiadzie Radosław Kotarski z Michałem Szafrańskim zdradził, że na wydaniu 3 książek, które sprzedały się ponad 115 tysięcy egzemplarzy i w 4 miesiące zarobił 7 milionów złotych.
  • Michał Szafrański na książce Finansowy Ninja zarobił ponad 4 miliony złotych.

i można dalej mnożyć przykłady, ale do tego potrzeba rozpoznawalności, marketingu szeptanego czy po prostu „wbić się w temat” z wiatrem promocji.

Z tej serii ukazało się:

Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.
Jak wydać książkę – krok 1 – Decyzja
Jak wydać książkę – krok 2 – Decyzja na TAK, czas działać!
Jak wydać książkę – krok 3 – Prawa autorskie, majątkowe – (nie)czysta gra
Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca
Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat
Jak wydać książkę – krok 6 – Druk
Jak wydać książkę – krok 7 – Egzemplarz obowiązkowy – self-publishing – Samopublikowanie
Jak sprzedać książkę – krok 8 – wyzwanie
Jak sprzedać książkę – krok 9 – miłe chwile…

5 komentarzy do: “Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.

  1. Widzę, że autorzy używają wizualnego rysunku do uatrakcyjnienia. Super. Sketchnoting praktykowany aż miło oglądać 😉

  2. łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Ja mam tyle pomysłów, ale brak mi czasu i ochoty, chociaż wiem, że jakbym nie siedziała na facebooku, to dałabym rade napisać. Ale ja tam szukam swego Shreka 😉

  3. Teraz, czas kryzysu koronowirusa, siedzę już w domu od tygodnia, boję się zachorować na COVID-19… tak myślę, że zamiast siedzieć o oglądać seriale na netflix, może napiszę jakąś książkę przygodową, może to dobry czas… i tak moja firma zamknęła się, a teraz strach szukać pracy. Może te dwa tygodnie kwarantanny nie pójdą na marne i będę miał szanse zarobku małego… zawsze to coś.

  4. Strasznie duża rozpiętość pomiędzy tym, co zarabiasz, korzystając z innych, a to, co zarabiasz, pracując samemu nad sprzedażą. Tak jakby sprzedaż przynosiła najwięcej zysku?

  5. To już planowanie, które jest podstawą wszelkiego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *