Opublikowano 4 komentarze

Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca

Masz już decyzję, wiesz, jak będziesz wydawał książkę, jakie masz ramy czasowe, jaki masz budżet. Teraz potrzeba pracy…

1 – PISZ

Zacznij pisać… najlepiej w postaci elektronicznej, bo łatwiej się edytuje zmiany. Najważniejsze, abyś czerpał z tego przyjemność. Myśl co chcesz przekazać, dla kogo i po co… zacznij się bawić. Testuj na znajomych, przyjaciołach, dzieciach. Albo jeżeli to jest bajka, to zacznij wcześniej opowiadać dzieciom na dobranoc, a potem przelej na papier. Kiedyś napiszemy artykuł, jak należy pisać, a może Ty napisz do nas taki artykuł, jak sam dokonasz analizy tematu.

2- ILUSTRACJE

Jak już masz książkę, to zadbaj o ilustrację, nie muszą być kolorowe, bo to dodatkowy koszt. Rysunki także doskonale się nadają. Ilustracje strasznie pobijają atrakcyjność książki. Możesz zlecić je komuś, możesz skorzystać np. z domeny publicznej lub z portali.

Niestety biorąc grafikę ze Stocka -zdjęcia, rysunki, musisz uważać, żeby się nie „naciąć” na licencje.

– Jeżeli licencja zabrania tobie od sprzedaży ilustracji (całej książki z ilustracjami z bazy – to ograniczasz swoje prawa i możliwości).

– Jeżeli jest tylko wykorzystanie do określonego limitu np. 1000 razy, a potem musisz jeszcze raz zapłacić, to zastanów, czy się Tobie to opłaca.

Zawsze możesz, sam z ilustrować używając informacji z książki Sketchnotingu.

3. KOREKTA

Na samym początku daj komuś do czytania. Pamiętaj, każda merytoryczna konstruktywna uwaga jest dla ciebie przydatna. To w końcu twój czytelnik mówi Ci, co i jak widzi. Jak już kilka osób przeczytało, wyślij to do korekty. Są ludzie, którzy pięknie władają językiem lub język jest ich narzędziem pracy. Jeżeli nie znasz sprawdzonego korektora to my pomożemy go znaleźć.

Z tej serii ukazało się:

Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.
Jak wydać książkę – krok 1 – Decyzja
Jak wydać książkę – krok 2 – Decyzja na TAK, czas działać!
Jak wydać książkę – krok 3 – Prawa autorskie, majątkowe – (nie)czysta gra
Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca
Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat
Jak wydać książkę – krok 6 – Druk
Jak wydać książkę – krok 7 – Egzemplarz obowiązkowy – self-publishing – Samopublikowanie
Jak sprzedać książkę – krok 8 – wyzwanie
Jak sprzedać książkę – krok 9 – miłe chwile…

4 komentarze do: “Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca

 1. Część

  Jestem ilustratorką książek wszelakich, mam na koncie ok 50 różnych tytułów. To nie jest tak, że każdy może chwycić z ilustrować książkę. Do tego potrzeba umiejętności, wykształcenia, doświadczenia. Dziwi mnie arogancja ludzi, którzy uważają, że da się wszystko zrobić. Ja w swój sprzęt fotograficzny zainwestowałam ok 150 tyś złoty. Nie da się robić zdjęć komórką, iphonem czy jakąś marną lustrzanka za mierne 5 tysięcy złotych. Dodatkowo jeżeli są rysunki, muszę zawsze je zeskanować i przygotować do druku, wybrać paletę, odpowiednio z kadrować i zapisać. Nawet jeżeli artyście dobrze płace za rysunek tj. ok 30zł za ilustrację to jednak muszę spędzić kilkadziesiąt godzin pracy przygotowującej do druku. Uważam, że cena dobrej jednej ilustracji lub zdjęcia to jest minimum 2000zł z przekazaniem praw majątkowych. W końcu autor na książce zarabia więcej niż te marne 2000zł.

 2. Szanowna Pani,
  Dziękujemy za wnikliwi komentarz do sprawy ilustracji. Sam chcąc z organizować ilustrację do książki sketchnoting, spotkałem się z wycenami 50zł i więcej. Niestety taka cena po pomnożeniu ilość rysunków robi poważne kwoty. Stwierdziłem, że jeżeli książka ma być o języku wizualnym, to muszę go się nauczyć i nim władać. Dlatego pisząc i rysując ponad rok, doszedłem do wprawy takiej, aby użytkownik mógł korzystać z tego. Pozatym dla mnie było to także pokazanie, że to co robie naprawdę działa. Każdy ma swój własny styl.
  Uważam, że jak ktoś lubi i chce spróbować, to powinien to zrobić. Jeżeli rysunek nie będzie zbyt nowoczesny (reprezentujący sztukę konceptualna), to zostanie zrozumiany przez innych.

  Jak chodzi o zdjęcia, osobiście uważam, że aparaty telefonicznie robią całkiem ładne zdjęcia. Ważny jest pomysł, kompozycję – nawet amatorzy potrafią robić wyjątkowe zdjęcia. Poza tym autor może wiedzieć co i jak chce przedstawić. Dla mnie (na przykład) zawsze budzi niechęć w przedrukach francuskich książeczek dziecięcych zdjęcie kasztana jadalnego z podpisaniem „kasztan”. Ja wiem, że dla francuzów to jest normalne, ale dla mnie w Polsce to raczej kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) jest kasztanem. Obróbka zdjęć wcale nie jest trudna – tak jak Pani to przedstawia. Patrząc na profile ludzi na Instagramie, dochodzę do wniosku, że ich umiejętności oraz ilość osób, które potrafią dobrze robić zdjęcia – naprawdę jest duża.

  Konkluzja: uważam, że autor książki może ją spokojnie z ilustrować lub poprosić kogoś znajomego aby to zrobił.

 3. Czyli jednym słowem baw się 😉

 4. Inny pomysł na ilustrację to organizujesz konkurs do wygrania jakaś nagroda, a masz wybór stylów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *