Opublikowano 7 komentarzy

Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat

Jeżeli zdecydowałeś się, że wydajesz sam, a nie zrzekasz się praw majątkowych dla wydawcy, to musisz aplikować o numer ISBN, czyli o:

Międzynarodowy znormalizowany numer książki (ang. International Standard Book Number, ISBN) – niepowtarzalny 13-cyfrowy identyfikator książki, do 31 grudnia 2006 zawierał 10 cyfr. Według zaleceń standardu numer ten powinien identyfikować wydawcę, jak również specyficzny tytuł oraz edycję (wydanie).

Nie jest to trudny proces, ponieważ cały proces możemy wykonań na stronie: https://e-isbn.pl/

eisbn - web

są tam, także filmy instruktażowe oraz bogata pomoc. Nie jest to wiedza tajemna i wystarczy kilka minut, aby być wydawcą…, no i co najważniejsze TERAZ CIEBIE TO NIC NIE KOSZTUJE. (Kilka lat temu kosztowało to jedynie dwa znaczki pocztowe i podanie.)

Wystarczy zarejestrować konto.

Po uzyskaniu puli numerów ISBN (automatycznie po rejestracji konta) dla siebie na początku 10 sztuk (bo Biblioteka Narodowa wierzy, że nie jest to twoje pierwsze i ostatnie dzieło), przechodzimy do następnego kroku. Logujemy się na konto e-isbn.pl, i tworzymy rekord dotyczący książki.

Kotno isbn

Zajmuje to kilkanaście minut, opisując książkę, tematykę, streszczenie, okładkę… oraz inne dane. Jeżeli nie wiesz np. wagi książki, to możesz zostawić pole puste. Czym więcej danych opisowych zostawisz, to tym będzie wartościowszy opis. Potraktuj to jako pierwsze darmowe miejsce promocji.

Z tej serii ukazało się:

Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.
Jak wydać książkę – krok 1 – Decyzja
Jak wydać książkę – krok 2 – Decyzja na TAK, czas działać!
Jak wydać książkę – krok 3 – Prawa autorskie, majątkowe – (nie)czysta gra
Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca
Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat
Jak wydać książkę – krok 6 – Druk
Jak wydać książkę – krok 7 – Egzemplarz obowiązkowy – self-publishing – Samopublikowanie
Jak sprzedać książkę – krok 8 – wyzwanie
Jak sprzedać książkę – krok 9 – miłe chwile…

7 komentarzy do: “Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat

 1. DARMOWY czy NIEDARMOWY
  Czytałem artykuł jednego gościa dotyczące, że ISBN nie jest darmowy ponieważ nakłada obowiązek wysłania egzemplarzy obowiązkowych. Po całym artykule mam wrażenie takie, że gość celowo używa – że nie jest to darmowy, aby przyciągnąć uwagę. Podsumowując dzięki DARMOWEMU ISBN możesz:

  – kupić wydruk książki o 18% taniej (Vat na książki z ISBN jest 5%, inne materiały drukowane 23%)
  – masz możliwość wysłania za darmo egzemplarzy do bibliotek narodowych (traktujesz to jako reklama oraz szanse jeżeli czytelnicy będą się pytali o to że zaczną szukać aby kupić u ciebie)
  – masz prawdziwą książkę (inaczej jesteś postrzegany przez sklepy, przez instytucje, jesteś autorem w bazie, ba przy dużej czytelności masz szanse uzyskać pieniądze z organizacji zarządzającej prawami majątkowymi dla autorów – czy wiesz, że każda kartka ksero jest obarczona podatkiem dla autorów 😉

  Tak więc jako autor kilkunastu książek, życzę wam powodzenia i podsumowuję.
  ISBN BEZ OPŁAT – ALE PRZYNOSI KONKRETNE ZYSKI. ZARABIAJ Z ISBNem ;))))

 2. Kiedyś to było trudniej, bo trzeba było wysłać list ze znaczkiem i czekać, teraz łatwizna. ISBN czy ISSN można przez internet w ciągu paru chwil. Ba i jeszcze łatwiej rejestruje się wykorzystanie numeru, o czym nie zostało wspomniane. ISBN to jedyny kod – system, który jest bardzo sprawny.

 3. Dziś dostałam ISBN – postępowałam zgodnie z waszą instrukcją ;XD, jest to banalnie proste. Została przede mną jeszcze korekta, którą zleciłam mojemu kochanemu mężowi. Drukarnie już mam wybraną i zaczynam sprzedaż. Dzięki serdecznie! Wam, że opisaliście w tak prosty i jasny sposób wydania książki krok po kroku. Dzięki temu zebrałam siły, aby dokończyć, to co zaczęłam na studiach.

 4. Nie wiedziałam, że to takie proste i nic nie kosztuje. Przygotowuję e-booka czy możecie napisać coś o wydawaniu e-booka, jakie narzędzia, gdzie sprzedawać, co zrobić, aby zarobić. Ebook jest dedykowany dla dorosłych ludzi, motywacja w biznesie.

 5. Szkoda, że nadawanie numerów ISBN nie implikuje skutków prawnych. Wielu przypadkach byłoby to uregulowanie praw majątkowych.

 6. Szkoda, że nie ma tego samego z DOI ;(
  „DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Twórcą tego systemu i właścicielem znaku towarowego DOI jest International DOI Foundation[1]. Instytucja ta definiuje DOI jako:

  cyfrowy identyfikator dla dowolnego przedmiotu własności intelektualnej, którego zadaniem jest stałe identyfikowanie dowolnych obiektów własności intelektualnej w sieciach cyfrowych w powiązaniu z aktualnymi danymi na jego temat[2].
  Typowym przykładem zastosowania DOI jest identyfikowanie elektronicznych wersji publikacji naukowych. Znając numer DOI publikacji, można za pomocą specjalnych baz danych łatwo znaleźć miejsce w internecie, skąd tę publikację można aktualnie pobrać. Numer DOI może jednak otrzymać również na przykład całe czasopismo naukowe, rozdział w książce, plik multimedialny czy program komputerowy.

  DOI korzysta z opracowanego przez CNRI standardu o nazwie Handle System, który umożliwia nadawanie dowolnym obiektom unikatowego identyfikatora, skorelowanego z wpisem w bazie danych na temat tego obiektu. Identyfikatory DOI otrzymały w ramach Handle System przedrostek 10. W Handle System składowane są wszelkie metadane zarejestrowanych w tym systemie identyfikatorów DOI, choć bazy danych zbiorów identyfikatorów mogą być również rejestrowane przez inne instytucje lub firmy.”

 7. Ciekawe, kiedy wprowadzą opłaty za ISBN, aby rynek regulować;(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *