Opublikowano 5 komentarzy

Dla inspiracji: Konkurs filmowy – Patria Nostra

Szanowni czytelnicy, dzieląc się z wami różnymi odkryciami czy pracą nad zagadkami, dziś polecę konkurs fundacji Patria Nostra. W edycji 2022 miałem tę przyjemność uczestniczyć wraz z rodziną w konkursie zachodnim. Nasza praca, z której jesteśmy dumni, która umożliwiła zabawę z technologią DeepFake można obejrzeć tutaj na kanale fundacji.

Cel, jaki stawia sobie Fundacja to promocja postaw patriotycznych, zrozumienie historii i edukacja. Osiąga to poprzez zaangażowanie młodych ludzi w przygotowaniu krótkich filmików na 1 z 10 wylosowanych tematów. W zasadzie każdy ma swój temat.

Filmiki są w dowolną techniką, może być animacja, może być rysunek, animacja poklatkowa …. w zasadzie każdy jest w stanie coś zrobić. Ważny jest pomysł i chęć wykonania.

Innowacyjnym podejściem jest głosowanie. Prace są oceniane przez uczestników, dzięki temu uczestnicy sami widzą co może być lepiej, gdzie są błędy np.: zbyt rzucający się zegarek w rekonstrukcji, brak stosownych butów etc… ale i podziw, że da się to zrobić bardzo dobrze.

Przeglądając razem z dziećmi filmy odniosłem wrażenie, że dobrze by było, aby historia POLSKI była ilustrowana inspirująco – to znaczy te fakty, które nam się udały. Dużo tematów teraz konkursowych łączyło się ze śmiercią, co u dzieci powodowało przygnębienie i bezradność. Nasza historia to nie tylko trudne chwile, ale sukcesy na cały świat.

Patrzę na historię USA – która jest dumna ze wszystkiego i się nie wstydzi, że jest się Amerykaninem. Patrzę także na narracje patriotyzmu z Ukrainy, jak oni starają się budować za wszelką siłę swoją tożsamość, oraz o siłę ekonomiczną, mniej jest smutków, a więcej jest sukcesów, że dokopali wrogowi, że udało się zawiesić cła i normy na ich towary, że mimo że są w stanie wojny to sprzedaż kwitnie a gospodarka mimo ciosów się trzyma.

I tutaj widziałbym zwiększenie w historii liczby tematów inspirujących, wówczas nikt by nie rozważał dylematy nowych przedmiotów i jakości podręczników, jeżeli pokazać prawdziwe fakty, odkrycia, na przykład z pamięci podaje:

 • Łukasiewicz początek przemysłu petrochemicznego, udostępnienie patentów dla USA bez opłat, pierwsze szyby naftowe w Polsce,
 • Odzyskanie niepodległości ( ustawienie i reprezentowanie jednego stanowiska, przechowanie depozytu polskości przez tyle lat!!),
 • Rozrost przemysłu chemicznego, hut. W końcu Mościcki był chemikiem i wiedział, że dbanie o technologię i przemysł napędzi rozwój kraju. W końcu nasi sąsiedzi mają największe firmy chemiczne i przynosi im to zyski.
 • Konstrukcja własnych sprzętu wojskowego, udoskonalania – w końcu sami potrafiliśmy produkować broń.
 • Zakłady produkujące sprzęt rolniczy, Bizon, Ursus, Lublin – ta nazwy kojarzą się same.
 • Czochralski – bez niego nie byłoby procesorów.
 • Odkrywanie zasobów w Polsce: sól kamienna, złoża uranu, złoża ropy, złoża pierwiastków rzadkich… to są dopiero historie ;)….

Ja wiem, że w czasach transformacji Polska zapłaciła dużą cenę, ale pozytywne aspekty pozwoliłyby podejść z lekkim humorem do pracy nad filmikami i podbudowania chęci działania. Może kiedyś jak odzyskamy naprawdę niepodległość i będziemy niezależni przemysłowo, gospodarczo od innych to będzie nam łatwo.

Dlatego sądzę, że Historia powinna być przedstawiana przez pryzmat sukcesów, aby inspirować.

Zapraszamy do kolejnej edycji 2023

Polecam także i konkurs Patria Nostra – kolejne edycje: https://konkurs-patrianostra.pl/

 

5 komentarzy do: “Dla inspiracji: Konkurs filmowy – Patria Nostra

 1. Bardzo fajny pomysł z tym deepFakem. Szkoda, że za moich czasów, kiedy chodziłem do szkoły nie było tego.

 2. Bardzo fajnie widzieć, że wybieracie mądre zabawy z dziećmi.

 3. Super, że wspieracie patriotyczne działania. Konkurs wydaje się ciekawy, filmiki bardzo ambitne. Widzę, że coraz bardziej sztuczna inteligencja wchodzi w życie.

 4. Widzę, że sztuka wchodzi w świat sztucznej inteligencji, teraz już coraz więcej widać takich przykładów.
  Może napiszecie jak używać takich narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *