Opublikowano 5 komentarzy

Zabawka edukacyjna – Numer 10 – Bączek Kręciołek

Jedna z najstarszych zabawek był bąk, którą można znaleźć w stanowiskach archeologicznych datowanych od 3500 przed naszą erą. Były to bąki przeważnie gliniane, chociaż niektórzy eksperci twierdzą, że mogłyby w tym okresie bąki wykonane także z drewna. Zabawki z kości znaleziono na terenie Rzymu, przypuszcza się, że pochodzą one 27 p.n.e. Na każdym kontynencie jest znana ta zabawka. Dlatego w naszym sklepie inlabi.com, nie może jej zabraknąć.

Dziś będzie tworzeniu zabawy numer 10 – Bączek Kręciołek.

Zabawy numer 10 – Bączek Kręciołek.

Konstrukcja

Konstrukcja bączka jest prosta, dlatego z opracowaniem wzoru nie było problemu. Ale jak to bywa z nami, zachęcamy do zwrócenia uwagi na aspekt naukowy. Tym razem zajmujemy się mieszaniem barw.

Aspekt naukowy zabawki

Każdy wie, że są dwa sposoby mieszania barw.

Addytywne

Jedno kiedy mieszamy barwne światło, wówczas otrzymujemy światło jaśniejsze a jeśli barwy światła były czerwony, zielony i niebieski w równej proporcji wówczas rejestrujemy to jako światło białe. Jest to mieszanie addytywne. Na razie nie jesteśmy w stanie tego zrobić na naszym bączku, ponieważ on nie świeci (ale może ktoś przeprowadzi eksperyment z zastosowaniem farb luminescecyjnych).

Addytywne mieszanie barw podstawowych czerwony, zielony i niebieski powoduje powstawanie barw dopełniających oraz barwy białej.

Substraktywne

Jeśli pomalujemy, nasz bączek na kolory podstawowe, to światło o barwie podstawowej jest odbijane, dlatego czerwony widzimy jako czerwony, ponieważ najwięcej światła o tej długości jest odbite. Jeżeli bączek zakręcimy, to nasz bączek zmienia kolor… uśrednia, ponieważ wzrok ludzki i mózg rejestruje jedynie ok. 15 klatki na sekundę. Obrót bączka jest o wiele szybszy, bo ponad 60 obrotów na sekundę. Dlatego nasz mózg rejestruje, że każda długość fali jest w zasadzie zaabsorbowana. I widzimy ciemne plamy, które są skutkiem mieszania barw.

Substraktywne mieszanie barw podstawowych czerwony, zielony i niebieski powoduje powstawanie barwy czarnej.

 

Natomiast, jeśli weźmiemy barwy dopełniające, czyli takie, które powstały ze zmieszania barw podstawowych w sposób addytywny. To wówczas podczas mieszania widzimy otworzenie barw podstawowych. Dzieje się to tak dlatego, że barwa dopełniająca po zmieszaniu z nieskładową (przeciwstawną) barwą podstawową daje barwę białą. A my widzimy jasną barwę podstawową. Także wszystkie barwy dopełniające zmieszane razem dają barwę czarną.

 

Najtrudniejszym momentem chyba w opracowaniu tego było stworzenie instrukcji z elementami sketchnotingu,  aby była ona czytelna i łatwa do przyswojenia. Przecież temat jest bardzo ambitny i zarazem piękny. Dzięki Jarek, że mi pomogłeś.

Instrukcja do tego bączki zawiera, aż 4 strony.

A teraz czas na wyjęcie części oraz pomalowanie i zakręcenie naszego bączka. Malujmy, jak chcemy dodając różne kolory – ale myślimy co może się stworzyć po zakręceniu. A wam jak najlepiej układa się mieszanie barw?

5 komentarzy do: “Zabawka edukacyjna – Numer 10 – Bączek Kręciołek

  1. Nie uważacie, że temat barw jest zbyt trudny. Czy nie lepiej jest dawać zabawki, które jedynie bawią. Myśleć oni nauczą się w szkole!

  2. List opisujący barwy jest bardzo interesujący. Temat nie łatwy, ale dzięki połączeniu z zabawką stanowi pewną formą rozrywki. Podoba mi się łączenie zabawy z nauką.

    1. Przyznaję racje Basieńce, temat trudny, ale przedstawienie rewelacyjne.

  3. Ciekawe połączenie zabawy i nauki. Podziwiam twórców, że zdecydowali się na tak trudny temat jak substraktywne i addytywne mieszanie barw. trzymajcie tak dalej

  4. Ciekawe podejście do przekazywania wiedzy o barwach. Zawsze z tym miałem problem, ponieważ zawsze miałem rozdwojenie jaźni. Jak się światła miesza to się ma biały, a jak farby to czarny. Teraz to zrozumiałem, że światło inaczej a światło odbite inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *