Opublikowano 24 komentarze

Escape Room Online– rozrywka umysłowa z przyjaciółmi

Aktualnie wykształcają się nowe formy rozrywki będące kolejnym etapem ewolucji klasycznych rozrywek. Jedną z takich rozrywek dla wymagających myślenia, kombinowania, rozwiązywania i współpracy są escape roomy. Fizyczne to pokoje, w których zamyka się graczy. Gracze, by wyjść z pokoju, muszą rozwiązać zagadkę lub szereg zagadek tematycznych. Pokoje są stylizowane na pokoje grozy, faraona, średniowieczne, współczesne, laboratoria biologiczne, chemiczne, wirusowe, pandemiczne, zbrodniarzy, więzienia… w zależności jak autorzy zbudowali historię. A co teraz kiedy ciężko spotkać się w realu w czasach pandemii? Dzisiaj dostępne są online escape roomy, które bawią, przerażają, uczą, prowokują i skłaniają do myślenia. Gracze/gracz już nie musi wydostawać się z pokoju, lecz rozwiązuje zagadki, by dotrzeć do celu.

Czemu escape room online są takie interesujące?

W społeczeństwie mamy ludzi, którzy lubią się mierzyć z wyzwaniami, główkować, rozwiązywać zagadki. Stąd popularność od dawna zagadek logicznych, Szeherezad, łamigłówek oraz krzyżówek. Rozwiązanie przynosi satysfakcje z sukcesu (dostarcza endorfin), ale również ćwiczy mózg, co powoduje utrzymanie lub podniesienie jego sprawności. Ćwiczenia takie a szczególności ustawione w ciekawym ciągu pobudzają i wciągają jak dobra powieść kryminalistyczna. Dodatkowo jest to też forma spędzania czasu samym ze sobą, ale również w grupie. Przy takich łamigłówkach również człowiek dowiaduje się dodatkowy informacji z historii oraz natury. Stąd escape roomy online, które na te potrzeby rozrywek odpowiadają. I najważniejsze można to robić w grupie, dzięki temu rozwijać komunikacje, poznawać się, nabywając umiejętności współpracy i pracy zespołowej.

Jak grać w escape roomy online z przyjaciółmi.

W zależności od przygotowanego escape room-a wyróżnia się następujące formy grania.

1. Escape room online na komputerach, do których gracze dostają prawo zdalnej pracy. Wirtualny pulpit pozwala pracować nad zagadką, odtwarzać materiały i przechodzić przez kolejne strony. Popularnym programem obsługującym Teams, VNC i zdalnych dostęp do pulpitu.

2. Escape room na stronie z pojedynczym dostępem. Podobnie działa jak w punkcie powyżej, przy czym mamy jednego z graczy, który wchodzi na stronę i udostępnia pulpit innym (do oglądania). Dyskusja i udostępnianie mogą być Teamsa, Skype lub innego komunikator. Rozmawiają i oglądają treści, a udostępniający ekran wykonuje kolejne kroki, o których zdecyduje zespół.

3. Escepe roomy online z dostępem dla każdego. Każdy z użytkowników ma dostęp do strony. Gracze komunikują się już w dowolny sposób (rozmowa, Whatsap, fb, a nawet mailowo mogą przesyłać linki po poszczególnych poziomów). Wszystko to by wspólnie rozgryźć zagadkę.

Czy coś można wygrać w escape roomach online?

Samo rozwiązanie, przejście escape room online stanowi satysfakcje, samą w sobie. Do tego dochodzą emocje, ćwiczenie umysłu i świetna zabawa. Z analizy escape rumów anglojęzycznych wynika, iż ponad 95% jest płatnych. W nielicznych przykładach escape roomów umieszczone są reklamy czy vouchery/kupony promocyjne na następne produkty wirtualne. W ramach promocji escape roomów online twórcy decydują się na nagrody dla pierwszych użytkowników lub najszybszych.

Zastosowanie rozrywek umysłowej – escape roomów online

Rozrywka umysłowa sama w sobie jest gotowym pełnym produktem dla ludzi. Jednak wciąż poszukiwane są nowe zastosowanie escape roomów szczególnie w obecnym czasie ograniczeń wynikłych z obostrzeń sanitarnych. Stosuje je się przeważnie:

 1. Rozrywka i miłe spędzanie czasu.
 2. Reklama. Tutaj od razu należy nadmienić, iż w społeczeństwie co 10 osoba lubi wykonywać rozrywki umysłowe (badanie własne). Oglądających czy kibicujących jest znacznie więcej. W takim razie nie jest to znakomite medium reklamy, ogólnospołecznej mimo to nadaje się do reklamy specjalistycznej. Na uwagę zasługuje czas, skupienie i refleksja dlatego ten środek można wykorzystać jako narzędzie edukacyjne i informujące. Z drugiej strony, reklama dla tych osób (1 osoba z 10) bardziej zapada w pamięć niż normalna reklama. Dzięki zbudowaniu historii można przedstawić produkt i obudzić chęć posiadania.
 3. Edukacja. Umieszczając zagadkę w danym obszarze historycznym, społecznym, czasowym czy kontekstowym mamy możliwość przekazywania wiedzy na wybrane tematy. W myśl zasady: „bawiąc się uczyć” – dlatego jednym z kryteriów wyborów escape roomów jest ciekawa fabuła.
 4. Zdrowotne. Escape roomy pozwalają się zrelaksować, oderwać, a także aktywnie spędzić czas. Badania nad zagadkami logicznymi pokazują także pozytywny wpływ na procesy poznawcze, utrzymanie koncentracji oraz rozwijanie różnych umiejętności.

Oczywiście, walka o atencje w internecie jest bardzo ostra. Prawdopodobnie każdy z nas widział baner z pytaniem logicznych, który kusiłby w niego kliknąć i na niego odpowiedzieć. Skoro jest używany, to znaczy, że jest przyciągający uwagę i zachęcający do akcji.

Bezpieczeństwo escape roomów online.

Jednym z ważniejszych elementów rozrywki jest bezpieczeństwo. Tradycyjne escape roomy mogą zagrażać fizycznie jeżeli są wykonane niewłaściwie. Niestety escape roomy także mogą stanowić nie bezpieczeństwo poprzez:

 • niewłaściwa treść – zbyt mroczne, depresyjne,
 • niewłaściwa forma – zbyt małe litery, zestaw kolorów oraz formy wyświetlania mogących powodować napady epilepsji,
 • zachęcające do destrukcyjnego działania lub do działań aspołecznych,
 • wyciągnie newralgicznych danych o osobie i sprzedawanie ich lub wykorzystywanie do nieetycznych celów.

Dlatego ważne jest granie na sprawdzonych platformach oraz korzystanie z escape roomów, których autorzy postawili na cele społecznie użyteczne takie jak edukacja, rozrywka, ćwiczenia umysłowe (takie jak na stronie inlabi.com)

Jak zbudowany jest escape room on line – wątek, linia czasu, kolejność zagadek

1. „Odpytywanie” – najprostsza formą. Czyli najpierw pokazanie materiałów, które powinny wywołać skojarzenia, a następnie sprawdzenie, czy gracz odpowiedział. Przykładem może być gra zbudowana na formularzy google Hogwarts Digital Escape Room. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSflNxNM0jzbZJjUqOcXkwhGTfii4CM_CA3kCxImbY8c3AABEA/viewform Na pierwszych stronach przedstawione są historie a na następnych odpytanie. Taka forma, może nam się kojarzyć z maturą z języka polskiego jako zadanie – czytanie ze zrozumieniem.

2. „Skojarzenie” – mamy pokój, stronę gdzie rozrzucone są informacje. Na podstawie tych informacji oraz działań, gracz odnajduje sekretny klucz (np. wpisanie coś do formularza czy kliknięcie odpowiednie miejsce). Przykładem takiej zagadki jest: https://www.gra.profesorescape.pl/

3. Decyzyjność. Gra daje użytkownikowi prawo do kreowania rozgrywki poprzez wybór dróg. Rozwiązując zagadki lub wybierając drogę, tworzymy swoją indywidualną grę. Można to przyrównać do interaktywnych seriali na Netflix-ie (np. Buddy Błyskawica: sterta pomysłów), gdzie ty decydujesz, w którą droga ma potoczyć się film. Netflix zastosował interaktywność w celu większego zaangażowanie w fabułę. Popatrzmy na grę, np. wiedźmin, gdzie grający tworzy fabułę i więcej czasu spędza aniżeli na oglądaniu filmu.

4. Rozkład zagadek. Najczęstszym rozkładem jest kolejność liniowa zagadek. Mogą być również odstępstwa w postaci wątków bocznych sprawiających, że gracz kreuje fabułę. Często i tak, wątki boczne wracają do głównego wątku. Są również zagadki, które można rozwiązywać równolegle.

Fabuła, nadające klimat escape roomów online.

Historie emocjonują i wciągają. Dlatego lubimy słuchać historyjek, dowiadywać się dlatego bardzo częste pokoje escape roomach (nawet tych online) oparte są o fabułę. Zdjęcia, filmy, teksty, dźwięki przenoszą nas w miejsce i czas – wprowadza w inną rzeczywistość.

Jak robi się escape room online

Odbiór escape room-a przez ludzi jest wyznacznikiem sukcesu. Rekomendacje graczy i opinie, które przekładają się na ilość grania, są najlepszą wizytówkę. Na escape room składa się parę elementów:

 1. Pomysł na fabułę. Fabuła nadaje klimat, wciąga oraz jest wyróżnikiem gry pośród innych. Na fabułę składa się historia (tekst), zdjęcia, grafiki, filmy – wszystko to wprowadza w klimat gry.
 2. Zagadka/zagadki. Cała sztuka w tym, aby niebyła za łatwa – bo wówczas powieje nudą. Łamigłówki też nie mogą być za trudne. Jeśli wystąpi zagadka, którą uczestnicy nie są w stanie przejść czy zrozumieć wówczas opuszczą grę, a przecież nie o to nam chodzi. Dlatego robi się różne rzeczy, by nie przydarzyło się to. Na przykład podsuwa się możliwość – koła ratunkowe czy podpowiedzi (analogicznie do gry miliarderzy). Można również zrobić dwie zbieżne zagadki, które mają tę samą podpowiedź. Czasami zagadka ma odpowiedzi w tekście czy grafice udostępnionej, wówczas wystarczy zwielokrotnienie wskazówek, by zwiększyć bezpieczeństwo przejścia..
 3. Forma. Bardzo dużo ludzi korzysta z internetu, poprzez smartfona co od razu wskazuje, iż strona musi być responsywna. Kolejną rzeczą to mamy do dyspozycji tekst, dźwięk, wideo – nie bójmy się tego używać. Dlatego, zanim zabierzesz się do tworzenia, zgromadź odpowiednie materiały. Jeśli chodzi od strony technicznej to widziałem nawet escape-roomy on-line oparte na technologii  WordPressa, gdzie przechodzono przez kolejne strony w blogu. Tutaj też przytoczyliśmy escape room bazujący na formularzu. Jednak dla lepszej funkcjonalności strony spokojnie wystarczy kodowanie html/js/php.
 4. Najważniejsze to promocja – dotarcie do graczy. Zbudowana dobra społeczność, nie tylko będzie korzystała z produktu, ale i pomoże w pokazywaniu słabych stron. Daje to możliwość udoskonalania. Dzięki zadowoleniu ludzi możemy liczyć na polecenie. To dla nich tworzymy w końcu te rozwiązania.

Przyszłość Escape roomów online

Obecny czas wymusił przejście na wirtualne rozwiązania. Jenak kiedy minie czas izolacji ludzie będą potrzebowali kontaktu bezpośredniego. Prawdopodobnie zostanie coś, co sprawi, że rozrywki online umysłowe zostaną. Jest to globalizacja komunikacji internetowej. Internet umożliwia zabawy z ludźmi różnych regionów. Narzędzia dziś zbudowane i poznane zostaną dalej przestrzeni publicznej. Prawdopodobnie e-escape roomy będą ewoluować w kierunkach:
– wirtualizacji 3D tak, aby gracz większej części przenieść w świat rozgrywki.
– w kierunku gier RPG (gier fabularnych), na przykład opartych o film Incepcja.

Gdzie znaleźć bazę escape roomów online

Nie ma problemu znaleźć płatne e-escapa roomy w języku angielskim (wyszukiwanie w Google). Rynek w Polsce dopiero się rodzi i są robione tłumaczenie anglojęzycznych escape roomów na język polski. Cena escape room online jest od 20zł do 150zł. Wziąwszy pod uwagę, że jest to rozrywka dla 2-4 osób przez 15 minut do godziny to w przeliczeniu na pojedynczą osobę ceny są wysokie.

Przed Państwem eksperymentalne escape roomy online z tworzone dla Was

Odyseja Enigmy – Stajesz na czele wyprawy naukowej, której celem jest kolonizacja układu słonecznego. Pierwszym etapem jest uruchomienie plantacji. W czasie tej gry dowiadujesz się o planetach, uprawach, biologii, astronautyce, a nawet historii. Na końcu dowiadujesz się czy dobrze podjąłeś decyzje tak jak w życiu. Dobra zabawa z odrobiną nauki.Czas: 10 — 60 minut

Ilość osób 1-5

Cena: Udział jest bez opłat, w przypadku kiedy się podoba, prosimy o wsparcie w postaci komentarza, polecenie lub wsparcia finansowego na doskonalenie.

AiSi Realna Rzeczywistość – Kto by nie chciał uciec od problemów finansowych, wyruszyć w przygodę, która może przynieść pieniądze, a może nawet i sławę. W czasie gry dowiadujesz się o sztucznej inteligencji, ciekawych miejscach.

Jest to pierwsza część, w przypadku zainteresowania będą kolejne.

Czas gry 5-15 minut

Ilość osób 1-5
Cena: Udział jest bez opłat, w przypadku kiedy się podoba, prosimy o wsparcie w postaci komentarza, polecenie lub wsparcia finansowego na doskonalenie.

Już nie długo:

5 FOR BRAIN – to 5 zagadek logicznych, których rozwiązanie ukazuje sprawność twojego umysłu. Większość z nich to zagadki logiczne. Rozwiązując je z przyjaciółmi, poznajcie się oraz doświadczacie synergii – pracy zespołowej.Czas gry 5-15 minut.Ilość osób 1-5 osób
Cena: Udział jest bez opłat, w przypadku kiedy się podoba, prosimy o wsparcie w postaci komentarza, polecenie lub wsparcia finansowego na doskonalenie….Cena: Udział jest bez opłat, w przypadku kiedy się podoba, prosimy o wsparcie w postaci komentarza, polecenie lub wsparcia finansowego na doskonalenie produktu.

24 komentarze do: “Escape Room Online– rozrywka umysłowa z przyjaciółmi

 1. Rozrywka rozwijająca myślenie ta gra escape room. Szkoda, że myślenie jest modne dla nielicznych – 1%.  Fajne zagadki przygotowaliście dla wybrańców.

  1. dziekuje za escape roomy logiczno rozrywkowe. graj-men 🙂 pogromca zagadek

 2. Fajnie, że tak dużo escape roomów ;). czekam

  1. Trzy escape roomy, ciekawie się gra… nawet samemu bez przyjaciół po północy…

 3. No to polecieli z tym artykułem. To kompendium wiedzy o escape roomie on line. Ale się, ktoś napracował. Ja bym jeszcze dodał:

  Witaj w Domu Escape Room Poczuj prawdziwe emocje i ciesz się zagadkami we własnym domu! Escape room online to wirtualny pokój zagadek, którego scenariusz został przygotowany w oparciu o ciekawy i zaskakujący scenariusz. Aby grać z innymi skorzystaj z oprogramowania do wideokonferencji, aby połączyć się z rodziną i przyjaciółmi w dowolnym miejscu na świecie. Następnie wejdź do wirtualnego świata! Każdy wirtualny escape zawiera różnorodne łamigłówki i unikalne wyzwania, które zmuszą Cię do wspólnej pracy. Eksploruj wirtualne lokalizację, aby znaleźć zagadki, które pojawią się na ekranie Twojego komputera.
  Escape room online to pokój, którego jeszcze nie było. To escape room nowej generacji. Zaawansowane technologicznie rozwiązania i minimalizm wystroju przenosi gracza w inny wymiar. Postawione zagadki, weryfikują kompetencje, wiedzą oraz sposób myślenia graczy,. Podczas gry z pewnością okaże się, kto ma zdolność logicznego łączenia faktów, dobrą pamięć, refleks, oraz jest spostrzegawczy. Wygrywać najlepiej we współpracy dlatego komunikacja z pozostałymi członkami grupy, nieszablonowe myślenie i praca zespołowa jest bardzo ważna. Nowy wymiar rozrywki!!

 4. Klasyczny escape room to: Gra, w której uczestnicy przenoszą się na 60 minut do tematycznie przygotowanych pokojów zagadek tzw. Escape Room, z których muszą się wydostać. Aby tak się stało, należy zmierzyć się z zagadkami: logicznymi, na spostrzegawczość, na kreatywność, a także wymagającymi odrobiny sprytu…

  Escape room bazuje na EMOCJACH EMOCJACH EMOCJACH, najprościej jest wywołać negatywne strach, panikę. Nerwowość a najtrudniej wprowadzić w fajny nastrój.

 5. Charakter przygotowanych escape roomów

  Klasyczny escape room bazuje na wydostaniu się z pomieszczenia poprzez znalezienia drogi wyjścia ukrytej w zagadkach. Formę tą przeniesiono do rzeczywistości elektronicznej, gdzie wydostaje się ze strony (miejsca w internecie). Rozwinięciem tego jest szereg stron, których trzeba przejść, aby dostać się do celu. Taki charakter ma nasz escape room. Powierz, że bardziej można pokonać to do ścieżek przygody – i masz racje. Jednak nie trafiłbyś tutaj przez słowo gra ścieżek przygody, ścieżka zagadek, bo na razie w słowniku wyszukiwania te frazy są marginalne.

  Emocje w Escape roomie

  Poszliśmy ambitnie, oferując emocje pozytywne takie jak: zaciekawienie, zaskoczenie, rozbudzenie dociekania, budowanie, radość, drobnych sukcesu, śmiech, żart. Zrezygnowaliśmy i ograniczyliśmy emocje negatywne strach, panikę nerwowość, stres, bo i tak w świecie jest tego dużo i do niczego dobrego nie prowadzi.

 6. Podoba mi się w tych escape roomach, że nie są mroczne, mają troszkę humoru – a przede wszystkim pokazują świat z innej strony 😉

 7. Cześć.

  Zainspirował mnie ten artykuł i chciałbym się podzielić się opinią o escape room online. Ciężko znaleźć dobry escape room w internecie. Ja grałem w ponad 40 gier. I mogę powiedzieć, że generalnie najwięcej jest kopii rzeczywistych escape roomów. A to jest bez sensu. Presja czasu (strach), ukrycie czegoś, co widzimy na monitorze, bo w realu można ukryć w całym pokoju. Czy klikanie na ślepo by otworzyć kolejną stronę. Najlepiej mi się podobały escape roomy zmuszające do myślenia. Nie takie na IQ, masz trzy liczby zgadnij czwartą…. bo to jest bez sensu. Ale jak escape room przybliża coś to jest cool. Nie chcę tu reklamować, ale moim faworytem jest Odyseia i parę plansz z AISI. Coś się dowiaduje i trzeba myśleć….. fajnie, że można zagrać.

  Pozdrawiam i życzę fajnych gier

 8. Jak można czas spędzać z przyjaciółmi? Różnie: gry planszowe, oglądanie filmów, meczów, wyjście na impreze – ale najbardziej mi się podobają wyzwania. np. laser tagi, paintball, escape roomy. Teraz kiedy ciężko wyjść i zarezerwować pokój. Zostaje granie online escape the room. Też trzeba się na głowić. Jest różnica między grami planszowymi, a ER tym, że nie gra się przeciwko komuś tylko w jakimś celu – integruje się!

 9. Escape room – czy ktoś się zastanawiał jak tłumaczyć? Pokoje zagadek, pokoje ucieczki, więzienie umysłu, a może stworzyć w polskim języku nowe słowo eskape room?

 10. Doskonała zabawa z przyjaciółmi, można grać zdalnie. My spotkaliśmy się razem w domu i graliśmy w AI. Dyskusja, która się wywiązała była nie samowita – postanowiliśmy za rok zobaczyć co będzie i wrócić do tego samego – i zobaczyć kto miał racje.

  1. potwierdzam. Nawet nie wiesz jak Ai steruje masami lemingów. Ta gra otwiera oczy!!! Edukacja dla topornych przez takie gry escape roomy obowiazkowa od 2021.

 11. W jednej armi (nie pisze ktorej, bo ma najlepszy wywiad) jest zasada 10-tego. Jeśli 9 interpretowało tak samo to 10ty miał obowiazek zakwestionować. Dziś w spoleczeństwie jest tak, ze 100 mysli tak samo a jeden ktory wątpi jest pietnowany. Viva Escape Roomy Online, Viva myślenie!

  1. Escape Roomy w tym również online uczą burzy mózgów, myślenia, pracowanie razem. To jest rozrywka dla ludzi, którzy lubią ludzi! Ja pierwszy raz poszedłem do escape rooma w wieku 7 lat i się zaczęło.

 12. Przypomina mi się komedia, chłopaki nie płaczą
  kiedy Oskar dzwoni i prosi o koleżankę: 
  – Haloo, chciałem koleżankę o urodzie klasycznej i nietuzinkowej. Powinna mieć szafirowe oczy, zmysłowe usta, wdzięczny sposób poruszania się, nienachalny uśmiech. Jednym słowem powinna być kwintesencją kobiecości… tak… A dla kolegi… to wszystko jedno…
  Kuba: Jak to wszystko jedno?

  Tak jest escape roomami, które są kwintesencją rozrywki… 

 13. Nie bylem orłem w szkole, raczej na 3 jechałem, dziś pracuje przy projektach. Rozrywka intelektualna jak szachy, gry planszowe, rpg, krzyżówki, zagadki, łamigłówki, sudoku i inne pozwalają zachować sprawność umysłu. Dziś modną grą intelektualną są escape roomy szczególnie online. To, co w nich mnie zachwyca to fabuła czy poruszanie się w danym obszarze tematycznym. To interaktywna dobra książka. Od czego stronie to horror, wywołanie emocji strachu – to trochę prymitywne. W grach escape room online cenie sobie humor, ciekawostki i nowinki w tym naukowe. Pisze ten komentarz, bo podobały mi się escape room od inlabi oraz sposób sprzedaży, a raczej udostępnienia za free. Czekam na kolejne escape roomy online od was.

 14. W sam raz na pochmurne, deszczowe dni gdzie nie chce się wychodzić na zewnątrz.

 15. Mi najbardziej podobał się fragment: Bezpieczeństwo escape roomów online.
  Nie wiedziałam, że tak dużo zagrożeń jest,

 16. Może będzie to inspiracja dla kogoś. Ja kiedyś dla moich cudownych dzieci przygotowałam escape room w postaci zagrzebanych na plaży pudełek po jajkach niespodziankach. Tam umieściłam cukierki czekoladowe…. wiem, że nie jest to prawdziwy Escape room, który się odszyfrowuje lub łamie zagadki… ale frajdy było co niemiara. Zostało znalezione 9 z 10 więc może, ktoś z was znajdzie w Międzyzdrojach 😉

 17. Escape room jako rozrywka umysłowa jest świetna, pozwala się dobrze i nie typowo bawić. Nie koniecznie musi być mroczna, straszna. Ja kocham te umysłowe, gdzie trzeba się na gimnastykować, gdzie endorfiny (hormon szczęścia) są wydzielone po rozwiązaniu.

 18. Kocham rozrywki umysłowe, ale co można oczekiwać od społeczeństwa, które karmią się prozą z TV. I to nie zależnie od stacji…. przecież tam nie trzeba myśleć, wystarczy usiać i jak ziemniak opiekać się w poczuciu bycia lepszym i mądrzejszym niż bohaterowie. Nawet ostatnio widziałem u znajomych, że oglądali komentarze do filmów …. Strach pomyśleć jaki poziom sięgnie to za 20 lat. Wówczas ludzie będą pewnie w Hotelach na 2-3tysiące łóżek oglądali, jedli, no i kupkę robili…

 19. Escape róomach można jeszcze dodać, że czasami potrzeba dobrej znajomość fizyki i chemii, matematyki. Plusem escape roomów jest to, że są dostępne w krótkim czasie i w prawdziwym świecie 3D (nie przez ekran).
  Oczywiście istnieje także możliwość integracji technologii wirtualnej rzeczywistości (HTC VIVE, Oculus Rift), czy technologii rozszerzonej rzeczywistości (Microsoft Hololens, Magic Leap).

 20. scape roomy razem z przyjaciółmi są bardzo ciekawym rozwiązaniem, nadają się dobrze do spędzania czasu oraz stanowią super ćwiczenia umysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *