Opublikowano 8 komentarzy

Zabawka edukacyjna – Numer 2 – Ślimak Fibonacciego

Blog tworzenia. W inlabi.com zaczęliśmy przygotowywać kolejne produkty. Są to naukowe zagadki oraz drobne gadżety, tak aby młodzież miała szanse na rozwój interdyscyplinarny. Dziś powiemy sobie o Numerze 2 w naszej ofercie

Numer 2 – ślimak Fibonacciego.

Samą zabawkę można nabyć w naszym sklepie za drobne pieniądze. Wykonana jest ona z drewna i jest w postaci listu z zadaniem dla odkrywcy.

I dalsza część informacji będzie już zawierało wytłumaczenie. Tutaj jeżeli nie lubisz spoilera, to polecamy kupno zagadki, a potem przeczytanie artykułu.

Inspirującą pracą było znalezienie zastosowania tzw. Spirali Fiboncciego, która jest bardzo zbliżona do złotej spirali.

Złota spirala – szczególny przypadek spirali logarytmicznej, w której współczynnik b jest stałą zależną od φ } (gdzie φ jest „złotą liczbą”). Cechą charakterystyczną złotej spirali jest to, że co 90° jej szerokość zwiększa się (lub zmniejsza) dokładnie φ razy.

Oto one:

Źródło Wikipedia.

Wielu miejscach można zobaczyć przykłady tych spiral w naturze. Najbardziej popularnymi są muszle ślimaków.  Kształt ich związany jest z „rozkręcaniem się podczas rośnięcia ślimaka”, im większy ślimak to, tym szybciej rośnie dlatego większa muszla.

Moje dzieci uczestnicząc w procesie tworzenia, powiedziały. Ale tutaj da się ułożyć słonia, a nawet dwa… dlatego dorysowane są oczy na muszli ślimaka.

A może uda się Tobie ułożyć jakieś inne zwierze lub motyw.

8 komentarzy do: “Zabawka edukacyjna – Numer 2 – Ślimak Fibonacciego

  1. to jest coś pięknego – złoty podział (łac. sectio aurea), boska proporcja (łac. divina proportio)

    1. Klasyka piękna !!

      1. Ja jestem z Wrocławia, gdzie matematyka króluje. Może nie mamy takiej tradycji jak Kraków ze swoim uniwersytetem, ale też jest pięknie. Cieszę się, że ziomki z mojego miasta wziął się za popularyzacje matki.
        Joł

  2. Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak złota spirala.

  3. Piękna matematyka upakowana w praktyczną układankę. Poprostu radość z życia.

  4. Operując klasyką – złotym podziałem można stworzyć na prawdę piękne dzieła, szkoda że na ASP nas nie uczyli piękna geometrii tylko samą proporcje

  5. Czy wiecie, że Ciąg liczb Fibonacciego ma zastosowanie na rynkach finansowych. Pomyśleć, że Ciąg liczb Fibonacciego i jego własności odkrył włoski matematyk, który nazywał się Leonardo Fibonacci. hehehe 😉

    1. pewnie na forexie lub jakimś innym kryptowalutowej platformie do zarabiania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *