Opublikowano 11 komentarzy

Zabawka edukacyjna – Numer 3 – Zagadkowy kwadrat

Blog tworzenia. W inlabi.com zaczęliśmy przygotowywać kolejne produkty. Są to naukowe zagadki oraz drobne gadżety, tak aby młodzież miała szanse na rozwój interdyscyplinarny. Dziś powiemy sobie o Numerze 3 w naszej ofercie

Numer 3 – Zagadka kwadrat.

Samą zabawkę można nabyć w naszym sklepie za drobne pieniądze. Wykonana jest ona z drewna i jest w postaci listu z zadaniem dla odkrywcy.

I dalsza część informacji będzie już zawierało wytłumaczenie. Tutaj jeżeli nie lubisz spoilera, to polecamy kupno zagadki, a potem przeczytanie artykułu.

 

Pomysł się narodził z iluzji,  w którym kwadrat podzielony na cztery czworokąty po obróceniu dają ciekawy efekt. Mimo, że całkowita powierzchnia figury wydaje się niezmieniona.

Po obrocie każdego elementu o 180 stopni powstaje nowa przestrzeń na środki.  Ten pozorny paradoks tłumaczy się tym, że bok nowego kwadratu jest w
rzeczywistości nieco mniejszy niż kwadrat początkowy. Jeśli założymy, że  θ jest kątem między przeciwległymi bokami czworokątów, to stosunek tych dwóch
obszarów dla θ = 5 ° jest to 1,00765. Odpowiada różnicy około 0,4% między bokami – to wystarcza, aby coś się pojawiło na nosie.

Zostało jedynie ubrać w efektowny wzór i w sam raz zabawa gotowa.

11 komentarzy do: “Zabawka edukacyjna – Numer 3 – Zagadkowy kwadrat

 1. proste, a cieszy

  1. dobrze by było złote i skromne 😉

 2. ładny uśmiech 😉

  1. Tak ładny uśmiech, widziałam tę zagadkę w wersji bez grafiki, zwykły kwadrat – już to nie jest tak atrakcyjny. Myślę, że autorzy tego wprowdzając uśmiech znacznie podwyższyli atrakcyjność tej zagadki. Pozdrawiam

   1. Witku, komentarz w samo sedno, śle swoje uśmiechy do inlabii i do ciebie 😉 😉

  2. A ja myślałem, że wyskoczą mu zęby…

  3. Taki szczery i zagadkowy 😉

 3. Dostałam prezent w postaci tego kwadratu przy moim zamówieniu za 100zł, powiem, że instrukcja rewelacyjna.
  A zabawa jak zabawki edukacyjne, czyli trochę radości potem jeszcze w szkole u dziecka …. no i poszło odłożone na jakiś czas.

 4. A ten uśmiech poleca 9 dentystów na 10. hehehhe

 5. Fajny gadżet, moglibyście przygotować serię gadżetów promocyjnych.

 6. Powiedziałbym, że jest to super zabawka… mała nieskomplikowana, a zarazem ciekawa, zeby odkryć pewną zależnosć w puzzlach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *