Opublikowano 5 komentarzy

Zabawka edukacyjna – N06 – Inflacja

Zagadka ta to ujęcie inflacji i także deflacji zastosowaniem iluzji. Jeżeli popatrzymy, że inflacja to spadek realnej wartości pieniądza, to wygląda na to, że Jasiu zgubił pieniążek. Jeżeli weźmiemy deflacje, zjawisko odwrotne co do inflacji, polegające na wzroście wartości siły nabywczej pieniądza w czasie, to mamy ułożenie poprzednie.

Tak więc tworzymy kolejną zagadkę Numer 6 – o inflacji, ponieważ jest to modny temat.

Numer 6 – Inflacja

Samą zabawkę można nabyć w naszym sklepie za drobne pieniądze. Wykonana jest ona z drewna i jest w postaci listu z zadaniem dla odkrywcy.

I dalsza część informacji będzie już zawierało wytłumaczenie. Tutaj jeżeli nie lubisz spoilera, to polecamy kupno zagadki, a potem przeczytanie artykułu.

Inflacja vs  Deflacja

Te dwa zjawiska niosą poważne konsekwencje, jak to jest w Wikipedii:

Przyczyna inflacji

  • nadmierne zwiększanie podaży pieniądza poprzez jego emisję przez bank centralny lub kreację w bankach komercyjnych
  • niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych (np. surowców energetycznych), który prowadzi do ograniczenia zagregowanej podaży
  • wzrost zagregowanego popytu w gospodarce
  • niezrównoważony budżet państwa (wydatki z budżetu przewyższają wpływy)
  • przeinwestowanie gospodarki (nadmierne rozwinięcie procesu inwestycyjnego finansowanego przez państwo)
    wadliwa struktura gospodarki
  • import inflacji (wraz ze wzrostem cen artykułów importowanych przez dany kraj następuje wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie wzrost cen)

Skutki

  • redystrybucja siły nabywczej na korzyść emitującego pieniądz (zwykle rządu bądź podległej mu organizacji) kosztem reszty użytkowników (dlatego inflacja bywa nazywana „ukrytym podatkiem”)
  • realny spadek wartości zobowiązań i wierzytelności, które nie podlegają waloryzacji. W szczególności skutkiem inflacji jest względne zmniejszenie się dochodów osób, których nominalne dochody są stałe – te niekorzystne konsekwencje inflacji można zmniejszyć, dokonując odpowiednio często waloryzacji zobowiązań.
  • tak zwane koszty zdartych (lub zdzieranych) zelówek, wynikające z tego, że przy wysokiej inflacji ludzie dążą do utrzymywania mniejszych zasobów gotówki, co związane jest z koniecznością dojazdu do banku lub bankomatu
    tak zwane koszty zmiany karty dań, powodowane tym, że przy wysokiej inflacji firmy częściej muszą dostosowywać swoje ceny, co wiąże się z dodatkowymi kosztami (restauracje muszą częściej wymieniać karty dań).
    Inne skutki inflacji to:
  • Ponieważ siła nabywcza pieniądza maleje, konsumenci chcą się go pozbyć, zakupując dobra, których wartość nie maleje. Tym samym napędzają te sektory gospodarki, które produkują dobra trwałe.
  • Powyższy skutek wywołuje wzrost (niekoniecznie równomierny) cen innych towarów. Jeżeli wzrasta cena benzyny (także wskutek nakładania podatków, w tym akcyzy), rosną koszty transportu i ceny wszystkich towarów, które są transportowane. Tym samym wzrost ceny benzyny może spowodować wzrost cen chleba.

 

Naszą zagadkę, którą wykonaliśmy na bazie zagadki numer 4 –  N04 – Znikający kwadrat, oraz o zmianę rysunków z zabawy numer 5 – kreatywny księgowy. Oparliśmy:

  • po pierwsze o znikający elementy… zostaje dziura,
  • a drugi krok to rysując monety, tak staraliśmy się narysować, aby po przestawieniu ich w różne miejsca, składały się one na całość. Prawda jest taka, że nasze monety kiedy jest dziura, są ciut większe od poprzednich i gdzieś ta moneta się rozpływa…. od cała zagadka.

Zapraszamy do zabawy 😉 A co wy myślicie o tym pomyśle?

 

ps.: Po pewnym czasie, zobaczyliśmy, że podobne rozwiązanie tylko dotyczące kury znoszących jajka jest na stronie Archimedes Lab Projekt wykonane przez pana Gianni A. Sarcone. Tak więc widzimy, że stosowanie tych samych podstaw kwadratu znikającego i przekształcanie go poprzez rozciągania i przesuwanie, prowadzi do różnych wyników, które są zbliżone. Natomiast kolejna zabawa nasza choinka, jest pierwsza w historii 😉

 

5 komentarzy do: “Zabawka edukacyjna – N06 – Inflacja

  1. Super zabawa w sam raz w ten trudny czas – nawet mi się rymnęło 😉

  2. Inflacja goni nas, goni nas…. no cóż, prawda jest taka, że jest ona już wszędzie.

  3. Oj,…. szaleje, szaleje… a może inflacja to tylko złudzenie.

  4. Nareszcie coś optymistycznego, cały czas jestem załamany inflacją, ponieważ moje 30tyś topnieje i nie wiem gdzie zainwestować. Aż w końcu dostałem tę zabawkę od znajomego, który kupił te zabawki w pakiecie. Powiedział mi, że bym się nie martwił, bo zawsze jest szansa, że za moją gotówkę coś kupię jeszcze… A co wy proponujecie jako inwestycje.

  5. To chyba najlepsza zabawka o inflacji, jaką widziałam, daje dużo do myślenia i jest zabawna o ile może być inflacja zabawna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *