Opublikowano 4 komentarze

Zabawka edukacyjna – Numer 7 – Choinka

Choinka to ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, które jest nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Przed świętami zastanowiliśmy jak zrobić iluzje lub jakąś zabawę związane ze świętami. Dziś powiemy sobie o zabawie Numer 7 w naszej ofercie:

Numer 7 – Choinka

Samą zabawkę można nabyć w naszym sklepie za drobne pieniądze. Wykonana jest ona z drewna i jest w postaci listu z zadaniem dla odkrywcy.

I dalsza część informacji będzie już zawierało wytłumaczenie. Tutaj jeżeli nie lubisz spoilera, to polecamy kupno zagadki, a potem przeczytanie artykułu.

O Choince czytając na Wikipedii, możemy się dowiedzieć:

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo poznania dobra i zła” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

To tyle tytułem wstępu. Teraz pora na historię zagadki.

U Jasia w domu bywały naturalne oraz sztuczne choinki, ale zawsze był problem z postawieniem drzewka w stojaku, który nie zawsze było łatwo znaleźć. Raz w roku takie coś się przydaje, a przez następne 11 miesięcy jest składowane gdzieś… gdzie przeszkadza, a w grudniu chowa się na dobre przed domownikami. Drugi problem było rozłożenie choinki w sposób symetryczny, bo jak każdy wie, symetria w naturze jest po prostu piękna. Dlatego Jasiu myślał i wymyślił…

 

Choinka ma zawierać pieniek i być symetryczna. Jak wymyślił, tak zrobił.

Popatrzmy na naszą choinkę:

Jest ona symetryczna, ma tę samą wysokość, ponieważ wysokość trójkątów się nie zmienia. Ma tę samą podstawę, ponieważ szerokość podstawy trójkątów jest taka sama… a jednak kryje w sobie coś….

 

Rozwiązanie jest proste i bazuje na zagadce Zabawka edukacyjna – Numer 4 – Znikający kwadrat

Ludzkie oko, „wykreśla” linię prostą boków drzewka, a prawda jest taka, że to nie jest prosta linia, tylko złamana, ta mała różnica w kącie powoduje to, że możemy rozłożyć  w to załamanie po kawałku „pieńka”. Kąty w trójkątach małych i dużych nie są takie same.

Tak więc zobaczmy to w sposób matematyczny.

Podstawa to zagadka nr 4

Bierzemy taki i myślimy co z tym zrobić? Może obrócimy i złóżmy z tego dwa trójkąty.

 

Widać w tym przypadku, że mamy za dużo elementów, trzeba je zredukować.

Po złożeniu jest nie symetryczne, więc trzeba upiększyć trochę.

Proces robienia zagadki nie jest prosty, zawiera szereg prac koncepcyjnych, bazujących na doświadczeniu i pomysłowości. Ale każdy może tego spróbować. Jeżeli będziesz chciał wydać zagadkę-łamigłówkę, puzzle w inlabi.com to zapraszamy. Tworzenie zagadek jest bardzo ciekawe, ale także bardzo trudne, czasami jest to przebłysk, a czasami wymaga prób. Tu akurat 4 dni myślenia i planowania.

Tutaj u podstaw wciąż jest ten sam paradoks opisywany już od 18 wieku. Mianowicie to, co widzimy, to nie jest trójkąt, tylko czworokąt. Ten mały szczegół pozwala „upchnąć” dwa kwadraty. Długość i mała różnica w kącie sprawia, że nie widać tego

Po długich próbach udało się znaleźć, myślę atrakcyjną formę. Będzie to choinka świąteczna w sam raz na święta Bożego Narodzenia.  Co o tym myślicie? Czy podoba się wam?

Prosimy o uszanowanie praw autorskich i majątkowych do tego wzoru. Naprawdę sprzedajemy to po bardzo małym zysku, a pieniądze zarobione służą do dalszego rozwijania działalności. Więc bądź człowiekiem z honorem, a nie tylko z humorem.

A jak ty spędzasz tegoroczne święta, czy przychodzą na myśl jakieś łamigłówki świąteczne.

4 komentarze do: “Zabawka edukacyjna – Numer 7 – Choinka

  1. Bardzo ładnie opisany proces tworzenia, no i to zaproszenie, jeśli coś wymyślę magicznego to z pewnością opublikuje razem z wami 🙂

  2. Super, że piszecie, jak się tworzą zagadki. To inspiruje do myślenia i główkowania

  3. Super zabawka na święta Bożego Narodzenia. Szkoda, że nie ma to w postaci kartki świątecznej.

  4. Bardzo ładna i ciekawa zabawka, a także super, że nie boicie się pokazać całego zaplecza projektowania łamigłówek – to naprawdę dla pasjonatów jest bardzo interesujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *