Opublikowano 5 komentarzy

Zabawka edukacyjna – Numer 5 – Kreatywny księgowy

Blog tworzenia kolejnej zabawy. Dziś powiemy sobie o zabawie Numer 5 w naszej ofercie, czyli o Kreatywnym Księgowym

Numer 5 – Kreatywny Księgowy

Samą zabawkę można nabyć w naszym sklepie za drobne pieniądze. Wykonana jest ona z drewna i jest w postaci listu z zadaniem dla odkrywcy.

I dalsza część informacji będzie już zawierało wytłumaczenie. Tutaj jeżeli nie lubisz spoilera, to polecamy kupno zagadki, a potem przeczytanie artykułu.

Kreatywny Księgowy to sztuczka bazująca na starej amerykańskiej książce, z XVIII wieku, w której opisane jest podział pola i liczenie kół.  Ta klasyka iluzji była inspiracją dla mnie na nowe opakowanie….

Kreatywne księgowanie w prowadzeniu biznesów, czy zarządzanie długiem publicznym jest bardzo niebezpieczne i nie pochwalamy tego. Uważam, że każdy powinien płacić podatki i podatki powinny być transparentne i sprawiedliwe. Dlatego mój mały  manifest na ten temat to ta zagadka.

Ubranie w grafikę zagadki nadaje jej chyba bardziej atrakcyjny wygląd niż samo liczenie kółek czy monet.

Pytania:

Jak to wytłumaczysz?

Rozwiązanie w tym przypadku jest proste, w  zależności od ułożenia, widzisz + 1 lub -1 monetę. Dzieje się to dlatego, że monety są rozciągane na inne miejsce. Jeżeli przyjrzysz się dokładnie to widać, że są one większe lub mniejsze od oryginału.

Czy jesteś w stanie zabezpieczyć monety przed takim procederem psucia ich wartości?

Nasuwa się tutaj od razu historia dotycząca fałszowania monet oraz wprowadzenie wzoru na krawędzi monety. Wzór ten na rancie monety powstał po to, aby ludzie nie odrapywali monety z kruszców. Kiedyś monety były bite ze złota lub srebra i proceder zdrapywania części monety występował. Psuło to monetę fizycznie, ale także wpływało negatywnie na wartość pieniądza. Tak samo u nas obwody monet są różne w zależności od ułożenia. Czasem są większe, czasem mniejsze. Dlatego wprowadzenie wzoru rozwiązałoby ten problem…. albo ukróciłoby zagadkę.

 

Tak więc taka mała zabawa, a pozwala wprowadzić informacje o:

  • geometrii,
  • zabezpieczeniach pieniądza.

Miłej zabawy.

 

5 komentarzy do: “Zabawka edukacyjna – Numer 5 – Kreatywny księgowy

  1. Kreatywność w księgowaniu bywa zabawna, ale i niebezpieczną. Tak jak to miało przypadku w ambertGold czy SilverGold

  2. Zabawa w księgowość w dzisiejszych czasach jest obarczona dużym ryzykiem. Słyszałem, że na Polskim Nowym Ładzie grupa, która zyskała o 60% to ubezpieczyciele księgowych. To pewnie sami księgowi także coś zarobią więcej.

  3. Księgowość w nowym ładzie to naprawdę bardzo duże wyzwanie!!!, ja dla swego księgowego kupiłem tę zabawkę – na prezent z okazji, że nie podwyższył mi opłat 😉

  4. Ciekawa zabawa z tym liczeniem, jak widać spostrzegawczość jest zawsze w cenie.

  5. Genialna zagadka, po prostu jestem w szoku, że tak prosto można wykorzystać wiedzę i matematykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *