Jak wydać książkę -krok 10 – 11 powodów e-booków gorszych i lepszych od książki
Elektroniczna forma książki jest ciekawą i tanią alternatywą dla papierowej. Ma ona plusy i minusy, jak każda forma. Cyfryzacja oraz rozwój technologiczny nie pokaże jednej lepszej formy, bo już to by nastąpiło, tak jak nastąpiło z:
- Walkmanami – czyli kaseta magnetofonowa + słuchawki
- Kasetami wideo, dziś ogląda się filmy na płytach lub w streamingu
- odtwarzaczami CD-MP3, gdzie można odtwarzać muzykę z płytki CD na słuchawki, tak coś takiego było ;).
Książka trzyma się dobrze.
Dużo osób rozpisuje się, że e-book jest super, ale ma on dobre i złe cechy, zobaczmy parę aspektów.
1. E-booki możesz mieć zawsze i wszędzie.
+ na telefonach, tabletach, komputerze możesz rzeczywiście mieć wszystko, pomijam fakt zgubienia urządzenia, ponieważ jest możliwość przechowywania na chmurze.
– jak nie masz telefonu albo nie masz dostępu do prądu i sieci WiFi, to już nie jest tak różowo. Nie da się spędzić z książką intymnego czasu gdzieś w dziczy, na jachcie, w lesie, na wakacje kilka godzin.
– czytając na telefonie w zasadzie narażamy się na prostrakrynację, czyli odrywanie uwago kiedy jakaś wiadomość przyjdzie lub telefon. Łatwiej to zrobić z książką na werandzie.
2. Masz E-book zaraz po zakupie.
+ dzisiejszy świat jest nastawiony na to, że wszystko dzieje się tu i teraz. Ebook doskonale w tym się sprawdza.
– książka papierowa w księgarni, która stoi na półce i woła dotknij, powąchaj, weź przytul, także jest dostępna. E-booka nie kupisz, jak nie masz Wi-Fi lub danych pakietowych.
3. E-booki ułatwiają dostęp do wiedzy
+ łatwość pobrania publikacji, książek naukowych i przetwarzania wiedzy.
– część e-booków dostępnych, nie jest porządnie recenzowana, tak jak to było robione przy papierowej wersji. Tu liczy się czas i produkcja seryjna. Dlatego e-booki mogą zawierać nie domówienia, chyba że korzystamy ze sprawdzonych wydawnictw lub autorów.
4. Wyszukiwanie informacji w książce.
+++ w E-booku wyszukanie działa perfekcyjnie, nie da się tak indeksować książki, żeby każdy wyraz znaleźć na liście. Dodatkowo jedno kliknięcie i jesteśmy na stronie. Plus, że e-book może zawierać hiperłącza – czyli chodzimy po książce jak chcemy. Tradycyjna książka tego nie ma i zawsze będzie to jej minus.
5. Ochrona wzroku.
– e-book, mimo że mamy różnego rodzaju czytniki to jednak książka bije na głowę e-booki. Czytniki same emitują światło, a nasz wzrok przez tysiące lat był przystosowany do światła odbitego o innym natężeniu. Większość z nas używa smartfonów do czytania e-booka.
+ e-book ma plus w postaci możliwości powiększenia tekstu, tutaj książka jedynie z niewygodną lupą jest imitacją zooma w e-booku.
– dzieciom nie poleca się czytanie e-booków tylko normalnych książek.
6. Poczytaj mi E-booki
+ e-book można odsłuchać czy to poprzez nagranie, czy poprzez aplikacje. Aplikacja zrobi to za ciebie w czasie rzeczywistym.
7. green e-book – ekologia
+ czytanie e-booka nie niszczy lasów ani środowiska tak twierdzą ekolodzy.
– nadprodukcja dóbr, tworzenie niepotrzebnych rzeczy, aby tylko sprzedać, nie poprawia ekologi. Same czytniki są bardziej toksyczne niż papier. Trzeba zadać sobie pytanie, ile książek na czytniku przeczytasz, zanim go wymienisz, 300 rocznie?, jak często wymieniasz czytnik telefon 3-5 lat. Ile energii potrzebujesz na czytanie. Książki zachowały się jeszcze z poprzednich wieków i nie wymagały prądu do czytania. Dlatego odpowiedzi na pytanie co jest eko zostawiam Tobie do przemyślenia- anie modzie nadanej zewnątrz.
8 Waga e-book vs książka
+E-book w zasadzie nic nie waży w porównaniu z książką
9 Szybkie czytanie
+ Ebook można przeczytać metodą RSVP (Rapid Serial Visual Presentation), czyli taką, w której pojawiają się szybko słowa zaznaczoną na czerwoną literą. Mózg nie musi się koncentrować na przenoszeniu między liniami oraz słowami. Ale czy to jest przyjemne.
– książka. Szybkiego czytania można się nauczyć a tempo dobierać do siebie i w zależności do fragmentu tekstu.
10. Notatki
+ nie niszczysz książki, chociaż jak masz swoją ulubioną książkę, ktoś czuje co dla ciebie jest ważne. Wiele dzieł ku potomności zostało zapisanych na marginesie książki. Np.: Wielkie twierdzenie Fermata – twierdzenie, które brzmi: dla liczby naturalnej n>2 nie istnieją takie liczby naturalne dodatnie x , y , z , które spełniałyby równanie x n + y n = z n .Pierre de Fermat zanotował je na marginesie łacińskiego tłumaczenia książki Arithmetica Diofantosa i opatrzył następującą uwagą: znalazłem zaiste zadziwiający dowód tego twierdzenia. Niestety, margines jest zbyt mały, by go pomieścić.
11. Cena
+ tańszy jest e-book, ponieważ kolejna kopia prawie nic nie kosztuje. Marginalny koszt równa się zero. Cena czyni cuda.
Co wybrać oto jest pytanie, każdy musi sobie odpowiedzieć. Plus jest taki, że możemy korzystać i tak powinniśmy korzystać z jednego i drugiego i nie wchodzić w polemikę. Temat nie jest istotny do kłótni, jak mówi klasyk:
A kapusta rzecze smutnie: „Moi drodzy, po co kłótnie,. Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!”
w następnym rozdziale krok 11 czyli co wydać.
Z tej serii ukazało się:
Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.
Jak wydać książkę – krok 1 – Decyzja
Jak wydać książkę – krok 2 – Decyzja na TAK, czas działać!
Jak wydać książkę – krok 3 – Prawa autorskie, majątkowe – (nie)czysta gra
Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca
Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat
Jak wydać książkę – krok 6 – Druk
Jak wydać książkę – krok 7 – Egzemplarz obowiązkowy – self-publishing – Samopublikowanie
Jak sprzedać książkę – krok 8 – wyzwanie
Jak sprzedać książkę – krok 9 – miłe chwile…
Jak wydać książkę -krok 10 – 11 powodów e-booków gorszych i lepszych od książki
Jak wydać książkę -krok 11 – e-book vs książka papierowa? – oto jest pytanie i porównanie
Jak wydać książkę -krok 12 – Niespodzianka
Uświadomiłam sobie, dlaczego mnie oczy bolą mimo, że korzystam z markowych sprzętów. Kartka biała to jednak kartka. Dzięki!
Ebooki – szybciej się wyrzuca z biblioteczki i nie zaśmiecają ulic.
Dobrze, że zebraliście te plusy i minusy. Fakt jest taki, że e-book jest inny i nigdy nie zastąpi książki fizycznie, ale ma swoje plusy. To nie to, co CD-player, którego mp3 zniosła z rynku.
Książka jako prezent:
– ebook, nie za bardzo chyba, że z czytnikiem
– książka drukowana jak najbardziej.
przydały by się jakieś ilustracje oddzielające każdy powód oraz końcowe zestawienie.
4. Wyszukiwanie informacji w książce
— Wystarczy drobna literówka i już program komputerowy nie odnajdzie szukanego słowa. W przypadku wydania papierowego (z indeksami) literówka czy inny drobny błąd to nawet nie problem, to kwestia techniczna, a nasze oko i nasz mózg są „od zawsze” przygotowane do tego, by radzić sobie z takimi kwestiami.
A jeśli algorytm opiera się na sztucznej inteligencji w wyszukiwaniu?
10. Notatki
— Nie każdy program czy czytnik ebooków pozwala na łatwe i szybkie robienie zakładek, dodawanie komentarzy w zadowalający dla mnie sposób itp. W książce papierowej komentarzem może być włożony między strony zasuszony kwiat, liść, list od drugiej osoby, wyrwany z gazety cytat czy cały artykuł itp.
Zgadza się, moja mama zawsze trzymałe małe drobne kwiatki, a teraz po latach jak otwieram książkę, kojarzą mi się z beztroskim czasem wakacji i lata…..
6. Poczytaj mi …
— Czytanie przez bliską osobę (Poczytaj mi Mamo, Dziadziu) rodzi dodatkowe więzi międzyludzkie znacznie wykraczające poza samą treść książki. Uwielbiamy z przyjaciółmi czytać sobie fragmenty przeczytanych książek – a potem je wspólnie komentować. Z Vocaloidem nie da się zaprzyjaźnić ani podyskutować, a nawet przerwanie mu w pół słowa jest czasem trudne. Poważniejszych książek aplikacja nie czyta ze zrozumieniem, to wymaga niuansowania intonacji (pomyśl o czytaniu poezji!) – a niech no tylko się pojawi obce słowo (nie polskie i nie angielskie), aplikacja pada i wysiada. Z kolei e-book czytany przez aktora, który i niuanse intonacji i wymowę słów obcych opanował, to już nie e-book ale audiobook.
Ma pan racje audiobooki to zupełnie inna bajka. To taka powieść jak np.: w Jezioranach.
12. Inne wrażenia
— Książka pachnie, szeleści, ma jakąś fakturę w dotyku, a ośle rogi pokazują, że wracam do niej po raz …nasty. Tego e-book nigdy nie zapewni, jest zdepersonalizowany i nieomal aseptyczny, pozbawiony jakości zmysłowych.
13. Trwałość
— Książkę papierową, która ma 100 lat czy 500 lat (a nawet papirus sprzed 3000 lat, jeśli znasz język) czyta się w zasadzie tak samo łatwo, jak książkę wydaną rok temu. E-booki wydane w latach 1990-2000 są już dziś w zasadzie nieczytelne, bo który komputer ma jeszcze czytnik dyskietek? E-booki wydane w latach 2001-2010 niedługo przestaną być czytelne, gdyż CD po tym okresie zaczynają tracić swój zapis i stają tylko podstawką pod kubek z kawą.
5. Ochrona wzroku.
> e-book ma plus w postaci możliwości powiększenia tekstu, tutaj książka jedynie z niewygodną lupą jest imitacją zooma w e-booku.
To mógł napisać tylko ktoś, kto nigdy w ręku nie miał lupy. To zoom jest niewygodną imitacją lupy, a nie lupa – zoomu. W zoomie każdy ruch myszą czy touchpadem powoduje, że tekst się przesuwa i już nie wiesz gdzie jesteś. Czytając z lupą możesz sobie przytrzymać palcem konkretne miejsce i nawet jak na chwilę odsuniesz lupę, po powrocie od razu wiesz, gdzie czytać dalej.
Poza tym zoom dobrze działa tylko w przypadku czcionek zainstalowanych, spróbuj go używać dla czcionek nieznanych w danym systemie (czytaj: standardowo zastępowanych przez SO (system operacyjny) inną czcionką, rzekomo z „tej samej rodziny” – przy większym powiększeniu zamiast specjalnych liter łatwo mogą się pokazać „krzaki”. Albo zoom dla obiektów czysto graficznych, nie wektorowych lecz bitmapowych ilustracji, szybko stają się rozmazane przy większych powiększeniach.
12. Inne wrażenia
— To, co napisałem powyżej, sprawia, że ulubioną lub ważną dla mnie książkę jestem w stanie znaleźć na półce nawet po ciemku, po dotyku (wielkość, grubość, faktura, miejsce na półce) – co w przypadku e-booka jest absolutnie niemożliwe. Jeszcze w DOS-ie mogłem na pamięć znać ścieżkę dostępu i wklepać ją z palca na linii poleceń (np. D:\ksiazki\klasyka\espanol\donquijo.txt), ale z dzisiejszymi czytnikami, tabletami, Windows 10/11/12 itp, jest to po prostu niemożliwe.
Bardzo dziękujemy za merytoryczne uwagi, aż miło się czyta. Jeżeli kiedyś będzie Pan coś u nas zamawiał, może Pan liczyć na dodatkowe prezenty za wartościowe komentarze. Dziękuje
E książki zawsze kojarzą mi się z czymś ulotnym, z czymś jednorazowym, z czymś, co przeminie. Tak samo e-pieniądz, bitcoin – i dziwię się fenomenowi tego, że fizyczne złoto jest tak mało cenne od tego elektronicznego.
pseudo ekologia… e- jest lepsze, ale prawda jest taka, że nad e- nie zastanawiamy się, nie kalkulujemy i nie myślimy tylko próbujemy. Wersja drukowana, to autor musi zdać sobie sprawę, że musi to sprzedać i szanuje każdy grosz swojej pracy. Zobaczcie na poradniki… poradniki e- zawierają w zasadzie fragmenty internetu, które niczego nie uczą, a wersja wydrukowana daje kopa ponieważ jest lepiej przygotowana.