Opublikowano 19 komentarzy

Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca

Masz już decyzję, wiesz, jak będziesz wydawał książkę, jakie masz ramy czasowe, jaki masz budżet. Teraz potrzeba pracy…

1 – PISZ

Zacznij pisać… najlepiej w postaci elektronicznej, bo łatwiej się edytuje zmiany. Najważniejsze, abyś czerpał z tego przyjemność. Myśl co chcesz przekazać, dla kogo i po co… zacznij się bawić. Testuj na znajomych, przyjaciołach, dzieciach. Albo jeżeli to jest bajka, to zacznij wcześniej opowiadać dzieciom na dobranoc, a potem przelej na papier. Kiedyś napiszemy artykuł, jak należy pisać, a może Ty napisz do nas taki artykuł, jak sam dokonasz analizy tematu.

2- ILUSTRACJE

Jak już masz książkę, to zadbaj o ilustrację, nie muszą być kolorowe, bo to dodatkowy koszt. Rysunki także doskonale się nadają. Ilustracje strasznie pobijają atrakcyjność książki. Możesz zlecić je komuś, możesz skorzystać np. z domeny publicznej lub z portali.

Niestety biorąc grafikę ze Stocka -zdjęcia, rysunki, musisz uważać, żeby się nie „naciąć” na licencje.

– Jeżeli licencja zabrania tobie od sprzedaży ilustracji (całej książki z ilustracjami z bazy – to ograniczasz swoje prawa i możliwości).

– Jeżeli jest tylko wykorzystanie do określonego limitu np. 1000 razy, a potem musisz jeszcze raz zapłacić, to zastanów, czy się Tobie to opłaca.

Zawsze możesz, sam z ilustrować używając informacji z książki Sketchnotingu. Sketchnoting jest naprawdę bardzo atrakcyjną formą uatrakcyjnienia tekstu. Możesz także znaleźć kogoś kto zrobi to za ciebie. W Blogu tworzenia escape rooma Pensja + opisaliśmy w sposób praktyczny jak tworzyliśmy grafikę.

3. KOREKTA

Na samym początku daj komuś do czytania. Pamiętaj, każda merytoryczna konstruktywna uwaga jest dla ciebie przydatna. To w końcu twój czytelnik mówi Ci, co i jak widzi. Jak już kilka osób przeczytało, wyślij to do korekty. Są ludzie, którzy pięknie władają językiem lub język jest ich narzędziem pracy. Jeżeli nie znasz sprawdzonego korektora to my pomożemy go znaleźć.

Z tej serii ukazało się:

Jak wydać książkę – krok 0 – Pieniądze… (nie) leżą na ulicy – zarabiaj na własnej twórczości.
Jak wydać książkę – krok 1 – Decyzja
Jak wydać książkę – krok 2 – Decyzja na TAK, czas działać!
Jak wydać książkę – krok 3 – Prawa autorskie, majątkowe – (nie)czysta gra
Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca
Jak wydać książkę – krok 5 – formalności ISBN – bez żadnych opłat
Jak wydać książkę – krok 6 – Druk
Jak wydać książkę – krok 7 – Egzemplarz obowiązkowy – self-publishing – Samopublikowanie
Jak sprzedać książkę – krok 8 – wyzwanie
Jak sprzedać książkę – krok 9 – miłe chwile…
Jak wydać książkę -krok 10 – 11 powodów e-booków gorszych i lepszych od książki
Jak wydać książkę -krok 11 – e-book vs książka papierowa? – oto jest pytanie i porównanie
Jak wydać książkę -krok 12 – Niespodzianka

19 komentarzy do: “Jak wydać książkę – krok 4 – Pisz, czytaj, ilustruj… Twoja praca

  1. Część

    Jestem ilustratorką książek wszelakich, mam na koncie ok 50 różnych tytułów. To nie jest tak, że każdy może chwycić z ilustrować książkę. Do tego potrzeba umiejętności, wykształcenia, doświadczenia. Dziwi mnie arogancja ludzi, którzy uważają, że da się wszystko zrobić. Ja w swój sprzęt fotograficzny zainwestowałam ok 150 tyś złoty. Nie da się robić zdjęć komórką, iphonem czy jakąś marną lustrzanka za mierne 5 tysięcy złotych. Dodatkowo jeżeli są rysunki, muszę zawsze je zeskanować i przygotować do druku, wybrać paletę, odpowiednio z kadrować i zapisać. Nawet jeżeli artyście dobrze płace za rysunek tj. ok 30zł za ilustrację to jednak muszę spędzić kilkadziesiąt godzin pracy przygotowującej do druku. Uważam, że cena dobrej jednej ilustracji lub zdjęcia to jest minimum 2000zł z przekazaniem praw majątkowych. W końcu autor na książce zarabia więcej niż te marne 2000zł.

  2. Szanowna Pani,
    Dziękujemy za wnikliwi komentarz do sprawy ilustracji. Sam chcąc z organizować ilustrację do książki sketchnoting, spotkałem się z wycenami 50zł i więcej. Niestety taka cena po pomnożeniu ilość rysunków robi poważne kwoty. Stwierdziłem, że jeżeli książka ma być o języku wizualnym, to muszę go się nauczyć i nim władać. Dlatego pisząc i rysując ponad rok, doszedłem do wprawy takiej, aby użytkownik mógł korzystać z tego. Pozatym dla mnie było to także pokazanie, że to co robie naprawdę działa. Każdy ma swój własny styl.
    Uważam, że jak ktoś lubi i chce spróbować, to powinien to zrobić. Jeżeli rysunek nie będzie zbyt nowoczesny (reprezentujący sztukę konceptualna), to zostanie zrozumiany przez innych.

    Jak chodzi o zdjęcia, osobiście uważam, że aparaty telefonicznie robią całkiem ładne zdjęcia. Ważny jest pomysł, kompozycję – nawet amatorzy potrafią robić wyjątkowe zdjęcia. Poza tym autor może wiedzieć co i jak chce przedstawić. Dla mnie (na przykład) zawsze budzi niechęć w przedrukach francuskich książeczek dziecięcych zdjęcie kasztana jadalnego z podpisaniem „kasztan”. Ja wiem, że dla francuzów to jest normalne, ale dla mnie w Polsce to raczej kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) jest kasztanem. Obróbka zdjęć wcale nie jest trudna – tak jak Pani to przedstawia. Patrząc na profile ludzi na Instagramie, dochodzę do wniosku, że ich umiejętności oraz ilość osób, które potrafią dobrze robić zdjęcia – naprawdę jest duża.

    Konkluzja: uważam, że autor książki może ją spokojnie z ilustrować lub poprosić kogoś znajomego aby to zrobił.

  3. Czyli jednym słowem baw się 😉

    1. Kto co lubi, ja na przykład mam naturę kreatywną i nie lubię siedzieć przy telewizorze 🙂 Przyjemne z pożytecznym.

      1. ja nie siedzę, ja oglądam i dotykam TV

  4. Inny pomysł na ilustrację to organizujesz konkurs do wygrania jakaś nagroda, a masz wybór stylów 😉

    1. Można i tak, Biedronka kiedyś robiła konkurs – do wygrania 3tyś złoty oraz wydanie swojej książki w ilości milionów. I tak za 3 tyś złoty mieli wybór dużej ilości dzieł 😉

      1. Dzięki temu biedronka nie musiała się wysilać, cała kampania więcej na tym zarobiła niż osoba, która się natrudziła …. ale to jest życie. Im wyżej stoisz, to, tym więcej za swoją pracę dostajesz.

  5. Ja bym jeszcze dodała do tytułu: BAW SIĘ — niech to przyniesie ci radość. Zabawa to nie tylko wydawanie pieniędzy, ale tworzenie czegoś twórczego!

  6. Ilustruj, łatwo powiedzieć.  Ja bazgrzę, to co mam znaleźć kogoś, kto zrobi to dla przyjemności czy zapłacić komuś?

  7. Sprzedawaj swoją prace w kilku miejscach.

  8. Czy wydając książkę, uzyskam status autora i będą mi płacić za bycie artystą?

  9. „Jeżeli twoje dzieło okaże się sukcesem” – każdy kto wydaje myśli o tym, że zarobi lub będzie miał inne korzyści z tego.

    1. Najlepiej łączyć swoją pasję i tak jeśli pracuje się jako fryzjer najlepiej się skupić i napisać książkę Niezwykłe, życie włosów – przy okazji będzie można wypromować swój zakład fryzjerski.

  10. Gdzie można znaleźć dobrą korektę, która nie tylko gramatykę ale i stylistykę poprawi?

  11. Z ilustracjami jest problem na rynku bo poszybowały do góry i w tej chwili kosztują ok 5tyś za kilka sztuk w książce, dlatego uczę swoje dzieci aby zaczęły rysować, może one z ilustrują moje nowele.

  12. Trudno jest z ilustrować książkę, ale dzisiejsze czasy gdzie pieniądz traci na wartości każdego dnia, trzeba ogarniać wszystko. Pracowitych ludzi jest mało, dlatego jak sam nie zrobisz czasami wysiłku to nic nie będziesz miał.

  13. Zabawa w ilustrację jest super, w szczególności jak się ma dużo, rysunków drobnych. Czytałem książkę Iwucia, „Zbuduj finansową fortece” i tam widać jak proste rysunki mogą rozładować ciężar treści i dodać lekkość.

  14. Ilustracje jeszcze można pozyskać z darmowych źródeł na GPL, wówczas trzeba spędzić trochę czasu – tak jest robionę full podręczników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *