Opublikowano 10 komentarzy

Podsumowanie I Maratonu Zagadek Naukowo-Logicznych Escape Room 2021

O Maratonie

Maraton odbył się jako impreza online towarzysząca PÓŁFINAŁOM MISTRZOSTW POLSKI JUNIORÓW 2020 organizowanym przez AZS Wratislavia na zlecenie Polskiego Związku Szachowego w Jastrzębiej Górze, który odbył się w Władysławowie (woj. pomorskie).

Zasady bezpieczeństwa wynikających z ograniczeń

Przyjęta forma maratonu spełniała wszystkie wytyczne ustalone przez RP oraz dobrych praktyk przeciwdziałających pandemii. Uczestnicy grali on-line przez internet, dzięki temu mogli zachować zwiększony dystans społeczny.

Forma

Na zaproszeniu do zabawy znajdował się już pierwszy element wyzwania. Po znalezieniu tego elementu możliwe było rozegranie escape rooma – Odysei Kosmicznej. Grający wcielał się w postać kierownika wyprawy i kreował rozwój sytuacji w rozgrywce. Było wiele ścieżek dotarcia do końca. Tak jak czasami w życiu bywa, że nie ma jednej skutecznej odpowiedzi. Przesłanie przygotowanego Escape Rooma było ukazanie wartości zdobywania wiedzy, pracy zespołowej, poszanowanie zasobów czy indukcja kreatywnego myślenia. Maraton dla uczestników nie wiązał się z żadnymi kosztami finansowymi, lecz umożliwiał zdobycie nagrody.

Zasięg

Maraton ukończyło 29 osób, z tego 17 osób ze znacznym sukcesem. Ciekawą obserwacją było stwierdzenie, że im dłużej uczestnik spędza czas nad grą, tym większa jest jego szansa na sukces.  (wykres typu violin plot obrazujący rozkład czasu od ilości uczestników. Wewnątrz znajduje się typowy wykres pudełkowy (boxplot))

Społeczność szachowa cechowała się wyjątkowym podejściem – doskonałą analizą, wytrwałością, oraz otwartością na nowe wyzwania. Mimo że, opracowany przez nas Escape Room nie należy do najłatwiejszych to odsetek osób, które ukończyły, zaskoczył nas pozytywnie. To kolejny raz widać, że szachiści to „tęgie głowy” i przyszłość społeczeństwa.

Nagrody

Nagrodą dla każdego uczestnika był bardzo znaczący rabat na zakupy w sklepie inlabi.com do 13 lutego 2021. Dodatkowo zostały wybrane 3 osoby, które mogły wybrać jedną z pozycji książkowej. Książki zostały wysłane pocztą polską. Sponsorem nagród jest: inlabi.com

Podsumowanie

Uważamy, że maraton udał się wyjątkowo dobrze. Była dobra zabawa, nauka. Jedynie co byśmy zmienili to, zwiększylibyśmy ilość zagadek tak, aby były one dostępne także dla młodszych. Co z pewnością zrobimy przy następnym Maratonie.

Inne maratony

I Maraton Zagadek Naukowo-Logicznych Escape room 2020,
II Maraton Zagadek Naukowo-Logicznych Escape room 2020,
III Maraton Zagadek Naukowo-Logicznych Escape room 2021,
IV  Maraton Zagadek Naukowo-Logicznych Escape room 2022,
cdn…

Regulamin:

 1. Celem maratonu jest dobra intelektualna zabawa poprzez rozwiązywanie zagadek.
 2. Maraton odbywa się od 6 stycznia 2021 (środa) od godziny 20:00 do 8 stycznia 2021 (piątek) do godziny 20:00. Ogłoszenie wyników odbędzie 9 stycznia 2021 (sobota) przed godziną 12:00 na stronie www.inlabi.com
 3. Uczestnictwo w Maratonie jest dobrowolne i bezpłatne dla zawodników oraz ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Uczestnicy Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów otrzymują bilet, na którym jest umieszczony kod (trzeba go znaleźć). Wpisanie go powoduje, przejście do następnego etapu. Kod jest wielokrotnego użytku.
 4. W Maratonie można brać udział jako pojedyncza osoba lub jako osoba reprezentująca grupę pod wspólnym nickiem/e-mailem.
 5. Maraton odbywa się „on line” na stronie www.inlabi.com. Rozpoczęcie odbywa się poprzez wypełnienie formularza na tych stronach
 6. Celem gry jest dotarcie do końca. Gra jest tak skonstruowana, aby nie liczył się czas, tylko sposób przejścia i nabycie umiejętności.
 7. Uczestnik jest zobowiązany do zachowania dobrych obyczajów, w tym normalnego używania strony w przeglądarce oraz niedzielenie się odpowiedziami poza swoją drużyną. Dopuszczone jest korzystanie z informacji zawartych w książkach i w Internecie.
 8. Wśród osób, które ukończą grę pomyślnie, zostaną rozlosowane nagrody. Brak powiązania gry z czasem jest podyktowany naciskiem na samodzielną lub grupową zabawę i eliminacją nadużyć.
 9. Osoby, które pominęły elementy podania swoich danych (e-mail, zgoda) lub obrany NICK jest obraźliwy, mogą zostać usunięte z listy do losowania. Skontaktujemy się z wylosowanymi osobami. Ilość przewidzianych nagród to: 3 (zastrzegamy prawo do zwiększenia puli nagród).
 10. Głównym organizatorem Maratonu jest firma Rootinnovation sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu posiadająca sklep inlabi.com. Otrzymane dane (szczególnie e-maile) posłużą jedynie w celu przeprowadzenia maratonu i nie będą przekazywane osobom trzecim. Nick osób nagrodzonych będzie podany publicznie.
 11. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby treść gier była poprawna, a strona działała w najpopularniejszych przeglądarkach. Jeżeli w trakcie zabawy pojawią się jakieś błędy, z góry przepraszamy i prosimy o szczegółową informację.

10 komentarzy do: “Podsumowanie I Maratonu Zagadek Naukowo-Logicznych Escape Room 2021

 1. Czy będzie można jeszcze uczestniczyć w takim maratonie zagadek naukowo logicznych?

 2. Super sprawa z tymi maratonami, może jeszcze jeden, ale dla wszystkich?

 3. Widać, że szachiści mają super głowy.

  1. i że kuchnia wszędzie jej pełno 😉

 4. ładne światło, jaki to aparat?

  1. Maszyna do losowanie rewelacyjna!!

 5. Kiedy będzie, kolejny maraton, może tym razem dla młodzieży i rodziców. Może coś z okazji Dnia Matki!!!

 6. Kiedy kolejny maraton?

 7. Super statystyka 😉

 8. Analiza jak u data science Juniora 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *